Śmierć w rosyjskiej szkole. Fala przemocy wśród nastolatków

Rosyjskie media i politycy uwielbiają potępiać „zgniły Zachód” i wszelkie jego grzechy. Choćby strzelaniny w szkołach – ten problem dotyczy zwłaszcza Stanów Zjednoczonych. Tymczasem w samej Rosji władze nie potrafią poradzić sobie z narastającym problemem przemocy wśród uczniów. Tym razem do tragedii doszło na Dalekim Wschodzie.

Dwie ofiary śmiertelne, trzy osoby ranne – to tragiczny bilans strzelaniny, do której doszło 14 listopada w Amurskim Koledżu Budownictwa i Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej w stolicy regionu Błagowieszczeńsku. Znów skończyło się samobójstwem napastnika, znów okazało się, że dorośli nie zauważyli narastającego problemu i znów w rezultacie będzie parę lokalnych dymisji. Tymczasem problem narasta, a władze nic z tym nie robią – zresztą same się do tego przyczyniają, propagując kult siły.

„Zapolował” na kolegów
19-letni Danił Zasorin miał opinię cichego i spokojnego ucznia. Nie wiadomo dlaczego akurat tego dnia przyniósł ze sobą do szkoły – ukrytą pod płaszczem – zarejestrowaną na niego strzelbę myśliwską. Było około 10.00 rano, Danił spóźnił się na zajęcia – wykładowca kazał mu więc wyjść z sali. Wtedy Danił wyjął strzelbę i zaczął strzelać. Zanim na miejsce dotarła policja, zginął jeden uczeń, a trzech w wieku 17, 19 i 20 lat zostało rannych. – Trafili do szpitala, gdzie dwóch przeszło operacje chirurgiczne. Wcześniej policja otoczyła szkołę – 19-latek zaczął się ostrzeliwać z pierwszego piętra. Policja odpowiedziała ogniem. Wtedy uczeń zastrzelił się. Wiadomo już, co mogło być motywem działań Zasorina. Podobno inni uczniowie znęcali się nad nim, miał być zastraszany. Szkoła nic z tym nie zrobiła. Już po tragedii z pracy zrezygnował dyrektor koledżu. Do dymisji podał się też zastępca ministra edukacji obwodu amurskiego Oleg Jakutow, nadzorujący w regionalnym rządzie kwestie szkolnictwa średniego i średniego zawodowego. W związku ze strzelaniną do aresztu trafił ochroniarz w...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: