Centrum dowodzenia wschodniej flanki. Realizacja umowy obronnej

Podpisane w czerwcu br. w Waszyngtonie przez prezydentów Polski i USA porozumienie o zacieśnieniu współpracy militarnej, uszczegółowione we wrześniu w trakcie kolejnej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, zostaje wcielone w życie. W Poznaniu zainaugurowało działalność Wysunięte Stanowisko Dowodzenia 1. Dywizji Piechoty US Army. To jedyna taka struktura w regionie.

Stolica województwa wielkopolskiego nieprzypadkowo została wybrana na siedzibę strategicznego dowództwa armii Stanów Zjednoczonych w Europie. O wyborze zdecydowały nie tylko względy logistyczne i zaplecze wojskowe stojące na wysokim poziomie, ale przede wszystkim fakt, że od 2017 r. w Poznaniu funkcjonowało dowództwo szczebla dywizyjnego Mission Command Element (MCE). Odpowiadało ono za koordynację działań żołnierzy US Army, rozmieszczonych w Europie w ramach misji Atlantic Resolve. Jest ona szczególnie ważna, gdyż od 2014 r., czyli od momentu wybuchu wojny na Ukrainie i nielegalnego zajęcia Krymu przez Rosję, zapewnia europejskim sojusznikom mocniejsze wsparcie militarne ze strony USA. Początkowo dowództwo MCE znajdowało się w Niemczech, jednak w 2017 r. zdecydowano o przeniesieniu go do Poznania. Był to jeden z kluczowych sygnałów, że Stany Zjednoczone zaczęły postrzegać Polskę jako strategiczny punkt na militarnej mapie Europy. Sukcesywne zacieśnianie współpracy obronnej z najważniejszym członkiem NATO oraz umiejętnie prowadzona polityka obronna przez rodzime władze doprowadziły do tego, że już teraz nasz kraj jest uznawany za najsilniejszy bastion wschodniej flanki Sojuszu. A może być tylko lepiej, gdyż kolejne punkty z najnowszej deklaracji obronnej, podpisanej przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, będą dopiero realizowane.


Podczas inauguracji Wysuniętego Stanowiska Dowodzenia 1. Dywizji Piechoty US Army, która odbyła się na początku października, szef MON Mariusz Błaszczak wskazał, jak ważną rolę będzie odgrywało ono w...
[pozostało do przeczytania 54% tekstu]
Dostęp do artykułów: