Kto i dlaczego straszy Pegasusem. Wielka amnezja polityków PO

Sprawa oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, którym straszą dziś lewicowe media i opozycja, to zwykły przedwyborczy humbug. Po pierwsze: opisujący Pegasusa kanadyjski raport, na który powołują się przeciwnicy rządu, pochodzi sprzed roku i już jesienią 2018 roku bez żadnej sensacji opisywany był w polskim internecie. Po drugie: w raporcie wyraźnie zaznaczono, że w Polsce – w przeciwieństwie do innych krajów – infekcje Pegasusem nie były związane z żadnymi motywami politycznymi. Po trzecie: niemal identyczne oprogramowanie polskie służby stosowały w latach 2012–2014.

Informację o nabyciu przez CBA systemu Pegasus podała w programie „Czarno na białym” telewizja TVN. „Wiele wskazuje na to, że Pegasus działa w Polsce. Potwierdzają to »Czarno na białym« informatycy z kanadyjskiej organizacji Citizen Lab, którzy śledzą aktywność tego systemu na świecie” – zapowiadała w alarmistycznym tonie telewizja. TVN dodawał: „Pegasus umożliwia wgląd w treść wiadomości tekstowych, maili, aktywności w mediach społecznościowych i obsługiwanych na telefonie dokumentów. Z łatwością można pobrać prywatne zdjęcia czy filmy. Nie oprą się mu również wszystkie komunikatory szyfrujące wiadomości”. Reszty narracji można się domyślić: PiS-owskie służby za miliony kupiły narzędzie do masowej inwigilacji politycznej obywateli.

Co pominięto, cytując kanadyjski raport
CBA oczywiście zaprzecza, że kupiło Pegasusa, stworzonego notabene przez izraelską firmę NSO. W oficjalne dementi służb nigdy nie należy wierzyć, dlatego – biorąc pod uwagę pewne poszlaki (na przykład pokazany przez TVN rachunek na 33 mln zł dotyczący zakupu „środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości”) – nabycie Pegasusa przez Biuro jest całkiem prawdopodobne. Z drugiej strony żadnych bezpośrednich dowodów na posiadanie przez CBA takiego oprogramowania nikt jeszcze nie przedstawił, co zresztą dobitnie stwierdził jeden z ekspertów...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: