Gościom wstęp wzbroniony. Uchwała PZPN przeciwko kibicom piłkarskim

Kibice piłkarscy są obok pielgrzymów najbardziej mobilna grupą w Polsce. Niektórzy pokonują w ciągu roku tysiące kilometrów, jeżdżąc za swoją drużyną w miejsca, w których w żadnym innym wypadku nie postawiliby nogi. Teraz okazuje się, że poprzez decyzję Polskiego Związku Piłki Nożnej ta forma spędzania wolnego czasu może zostać drastycznie ograniczona, a wraz z nią prawa obywatelskie.

Policzyłem. Gdybym tylko miał czas, to jako kibic Cracovii mam do pokonania w tym sezonie około 10 tysięcy kilometrów (zsumowana droga z Krakowa i z powrotem do pozostałych miast drużyn PKO Ekstraklasy). To sporo, ale co powiedzieć, jeśli mój serdeczny kolega ze stadionu nie opuścił już ponad 500 meczy pod rząd (wliczając w to mecze towarzyskie, pucharowe i każde inne)? To przyjemna i kulturoznawcza forma spędzania czasu w gronie znajomych. Komuś jednak nie podoba się, że kibice swobodnie korzystają z prawa do wyjazdowego uczestnictwa w imprezach masowych i wkrótce może to zostać znacznie ograniczone.

Nie wpuszczą, bo nie
Jak czytamy w komunikacie Polskiego Związku Piłki Nożnej: „Departament Rozgrywek Krajowych PZPN. 12 lipca Zarząd PZPN podjął uchwałę w sprawie zasad udziału kibiców drużyny gości na meczach piłki nożnej podczas rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A.”. Z owej uchwały wynika, że: „Klub drużyny gospodarza ma prawo nie przyjmować zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa na podstawie decyzji właściwych podmiotów państwowych lub samorządowych, organów dyscyplinarnych oraz w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy istnieją realne, udokumentowane przesłanki wskazujące na możliwość zaistnienia zagrożeń dla bezpieczeństwa uczestników lub przebiegu meczu”. I szczególnie to ostatnie zdanie poddawane jest przez kibiców krytyce. Oznacza bowiem, że właściciele klubów będą mogli teraz pod dowolnym pretekstem nie wpuszczać na trybuny kibiców drużyny przyjezdnej. Powód...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: