Czekista z krzyżem. Czyli wielkie kłamstwo rosyjskie

Moskiewska propaganda, agentura wpływu i pożyteczni idioci Kremla straszą, że zgniły Zachód stoi nad przepaścią, zaś chrześcijańską cywilizację uratować może tylko Trzeci Rzym, czyli Rosja. Na to kłamstwo nabiera się część zwolenników prawicy w Europie, w tym w Polsce, choć są i tacy, którzy świadomie na tym kłamstwie chcą zdobywać popularność i władzę.

Podczas zimnej wojny Sowieci usiłowali rozsadzić Zachód od środka za pomocą różnych lewicowych, lewackich wręcz ruchów, jak też różnej maści pacyfistów i zwolenników „trzeciej drogi”. Te środowiska współzakładało, finansowało, infiltrowało KGB. Manipulowało dla własnych celów. Rosja putinowska destabilizuje zachodnią scenę polityczną oraz osłabia sojusz euroatlantycki przy pomocy skrajnej prawicy. Nie oznacza to, że na Łubiance zapomniano o lewicowych agentach i pożytecznych idiotach. Rosjanie kalkulują jednak na zimno: ostatnie lata to przechył nastrojów społecznych w prawo. Skrajna prawica wyraźnie zyskuje na sile, zaś skrajna lewica – nie licząc europejskiego południa – została de facto zmarginalizowana. Sojusz putinowskiej Rosji ze skrajną prawicą europejską ma charakter zarówno praktyczny, jak i ideologiczny. Nie ma jednak wątpliwości, że Moskwa instrumentalnie traktuje ideologię do przyciągania skrajnej prawicy. Tak jak Putin instrumentalnie podchodzi do rosyjskiej Cerkwi – to tylko jeden z filarów jego władzy. Czekista z krwi i kości udaje praktykującego chrześcijanina, kierując się słynnymi słowy, „że Paryż wart jest mszy”.
Tak naprawdę obecna „misja ratowania świata” przez Putina z pozycji konserwatysty, obrońcy tradycyjnych wartości i chrześcijaństwa to tylko kolejna faza tradycyjnej moskiewskiej strategii przenikania do różnych środowisk pod pretekstem ich obrony, a w rzeczywistości w celu ich zdominowania. Tak było niegdyś z obroną prawosławnych przez Imperium Rosyjskie (czy to w Rzeczypospolitej, co skończyło się rozbiorami, czy w Imperium Osmańskim, co dało pretekst...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: