Sądowy Dialog. Kiedy granicą krytyki jest mundur niemiecki z II wojny światowej

Bartosz Kramek, jeden z liderów „Otwartego Dialogu”, po wygranym procesie z „Gazetą Polską” zapowiedział wytoczenie szeregu spraw polskim mediom. Jednocześnie nie przesądził, czy taki proces czeka brytyjski „Sunday Times”, który zarzucił jego fundacji przyjęcie 1,5 mln funtów od dwóch szkockich firm słupów w zamian za lobbowanie na rzecz oligarchów.

Farsa. Tak jednym słowem można określić to, co zaprezentował sędzia Tomasz Jaskłowski w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Na sprawę, którą wytoczył „Gazecie Polskiej” Bartosz Kramek, przyszedł z gotowym wyrokiem. Aby nie popsuć sobie wcześniej wymyślonego konceptu, sędzia postanowił nie przesłuchiwać świadków obrony oraz nie dopuścić żadnych wniosków dowodowych. Ewidentnie sprawiał też wrażenie, jakby nie czytał nawet odpowiedzi na pozew. Po półgodzinnej rozprawie i 10-minutowej przerwie ogłosił wyrok skazujący „Gazetę Polską” na wypłatę 10 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz „Centrum Praw Kobiet”, przeprosiny na pierwszej stronie tygodnika i w mediach społecznościowych „GP”.

Gdzie mundur tam granica
Prawdziwy festiwal sędziego zaczął się w momencie, gdy uzasadniał on wyrok. Wywód Jaskłowskiego trwał dwa razy dłużej niż sama rozprawa, ale nie ma się co dziwić, bo sędzia popadał w częste dygresje. I tak, widząc, że redakcję na sali sądowej reprezentuje zastępca redaktora naczelnego Katarzyna Gójska, wysnuł wniosek, że stanowisko utracił Tomasz Sakiewicz. Z tej okazji zrobił pięciominutowy wykład o „instytucji Redaktora Naczelnego” i o dziedziczeniu sądowych konsekwencji po poprzednikach. Straszno i śmieszno robiło się, gdy wyznaczał granice swobodnej karykatury i popadał w historyczne wywody. Obecni na sali dowiedzieli się więc, że dopuszczalne jest wykorzystywanie wizerunków Kim Ir Sena i Kim Dzong Ula (trzykrotnie powtarzał ten błąd), Bin Ladena i terrorystów, ale nie można wykorzystywać… munduru niemieckiego. „Jest granica krytyki. Tą granicą jest mundur...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: