Sojusz w obronie europejskich swobód. Siedemnastka kontra duopol

17 przywódców państw Unii Europejskiej podpisało list, w którym opowiedziało się przeciwko protekcjonistycznym przepisom forsowanym przez Niemcy i Francję. Preferencyjne traktowanie tych dwóch państw nie jest jednak w UE nowością i walka nie będzie łatwa.

Do listu, który miał zostać przekazany przewodniczącemu Rady Europejskiej, dotarli dziennikarze „Rzeczpospolitej”. To przede wszystkim apel w obronie unijnych wartości odnoszących się do wspólnego rynku i protest przeciwko protekcjonistycznym działaniom Francji i Niemiec. To jednak także możliwość dla Polski rozszerzenia europejskich sojuszy o państwa, z którymi do tej pory nie zawsze było nam po drodze.

Walka o usługi
Wspólny rynek europejski opiera się na czterech wolnościach: swobodnym przepływie osób, kapitału, towarów i usług. Właściwie od początku swojego urzędowania premier Mateusz Morawiecki podkreślał przy wielu okazjach, że w praktyce funkcjonowanie swobody przepływu usług pozostawia często wiele do życzenia. Niemieckie banki czy francuskie hipermarkety penetrowały polski rynek dzięki swobodzie przepływu kapitału i towarów, a dzięki swobodzie przepływu osób szwedzka czy brytyjska służba zdrowia mogły korzystać z pracy wykształconych w Polsce lekarzy i pielęgniarek. Z kolei polskie firmy transportowe, budowlane czy z branży IT dzięki konkurencyjnym cenom mogły zdobyć sporą część rynku w państwach zachodniej Europy.
Jednak ostatnie działania inspirowane przez Francuzów, a wspierane przez Berlin, mogą doprowadzić do tego, że wiele polskich firm straci możliwość efektywnego działania na wspólnym rynku. Wśród tych inicjatyw należy wymienić dyrektywę o pracownikach delegowanych czy inny projekt, który w praktyce może uniemożliwić skuteczne działanie polskim firmom spedycyjnym i transportowym. Emmanuel Macron podejmuje próby sprzedania tych pomysłów w kategoriach sprawiedliwości („taka sama płaca za taką samą pracę”), ale w rzeczywistości...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: