Śląskie pobojowisko Platformy. „Totalna opozycja” na Śląsku w rozsypce

Rozgoryczenie, frustracja, żądza rozliczeń, lizanie ran i liczenie strat – tak najkrócej można opisać sytuację Platformy Obywatelskiej po niespodziewanej utracie władzy w województwie śląskim. Ale klęski, jaką dla tysięcy działaczy PO zatrudnionych na samorządowych stołkach będą rządy Zjednoczonej Prawicy, mogą nie przetrwać także lokalne struktury Nowoczesnej i PSL.


„To wyjątkowa i bardzo smutna dla samorządu województwa śląskiego chwila. Przed chwilą przeszliście do porządku dziennego nad czymś, co na zawsze zapisze się haniebnymi zgłoskami w historii samorządu województwa śląskiego. To ordynarny akt korupcji politycznej” – grzmiał podczas pierwszego posiedzenia Sejmiku Województwa Śląskiego VI kadencji poseł Borys Budka z PO. Odnosząc się do „przestępstwa” dokonanego przez radnego Wojciecha Kałużę, który nieoczekiwanie wsparł koalicję PiS, Budka dodał: „Obiecuję z tego miejsca, że wcześniej czy później właściwe organy władzy publicznej wyjaśnią, kto i za jaką cenę tego aktu hańby dokonał za określone korzyści osobiste, majątkowe, kto i za jaką cenę dopuścił do tego, że ta kadencja rozpocznie się od dramatycznego aktu zdrady”.
W słowach nie przebierała też śląska posłanka Nowoczesnej Monika Rosa. „Wojtek, za co sprzedałeś swoją twarz? Nie ma pieniędzy, które ci ją zwrócą!” – mówiła podniesionym głosem.

Rosa odpowiedzialna za Kałużę?
Tymczasem to właśnie Budka i Rosa, a nie Kałuża, obwiniani są przez lokalnych działaczy PO i Nowoczesnej za nieoczekiwaną klęskę. Bo tylko w takich kategoriach ocenia się w środowisku śląskiej Platformy utratę sejmiku wojewódzkiego na rzecz Zjednoczonej Prawicy.
Dlaczego Rosa? Według informacji „GP”, to posłanka Nowoczesnej doprowadziła do tego, że na „jedynce” listy Koalicji Obywatelskiej do sejmiku znalazł się Wojciech Kałuża, dziś opluwany i wyzywany od „zdrajców”. Rosa, która i tak nie jest zbyt popularna w strukturach swej partii (zdecydowanie...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: