Najtrudniejsze są oczy. Spojrzeć inaczej na stare zdjęcie

Dodaje barwy pogodnym twarzom powstańców warszawskich – dosłownie. Koloryzacja czarno-białych zdjęć jest nie tylko jego pracą i pasją, lecz także przywraca Polakom bohaterów, ożywia ich, czyni bliższymi. Mirosław Szponar zaprasza w podróż do przeszłości i pozwala spojrzeć w oczy znanym i nieznanym postaciom z dawnych lat.

Nadanie kolorów postaciom i przedmiotom na starych zdjęciach nie jest kwestią tylko techniczną, ustawieniem w programie komputerowym zamiany odcieni szarości na kolor – często trzeba szukać źródeł historycznych, które przypomną prawdziwe barwy. – Ostatnio robiłem fotografię strażaków i miałem ogromny problem z hełmami – mówi Mirosław Szponar. Jaki miały odcień – były srebrne, czy raczej miedziane? Okazało się, że jednolite srebrne strażackie hełmy zaczęła produkować fabryka w Ludwikowie dopiero w 1935 r., a zdjęcie było z 1933 r. – Pół dnia zajęło mi dotarcie do informacji, że widoczne hełmy musiały być miedziane – dodaje.

– Pracowałem nad fotografią jednej z ofiar Katynia – opowiada dalej. – Wnuk wysłał mi zdjęcie dziadka w mundurze podporucznika. Był jednak problem z oczami, bo nikt z rodziny nie pamiętał koloru oczu dziadka. Znając fotografię, odcienie, światła lampy, starałem się odtworzyć właściwy kolor i zrobiłem oczy piwne. Gdy córki podporucznika zobaczyły fotografię, nagle im się przypomniało – jego oczy były błękitne. „Po raz pierwszy od ponad 70 lat zobaczyłyśmy ojca w kolorze” – wzruszały się na widok poprawionego, kolorowego wizerunku.

Patrząc na zdjęcia, które wcześniej były czarno-białe, a dziś spoglądają z nich barwne, wyglądające jak z wczoraj postaci, historia wydaje się być inna. Niebieskie oczy Jana Morawieckiego, weterana walk 1863 r., pozującego w mundurze powstańczym, z nieogoloną twarzą, wyraźnymi zmarszczkami na czole sprawiają, że jego postać staje się nam bliższa, autentyczna, jakbyśmy właśnie oderwali się od aparatu, robiąc mu zdjęcie.

Szponar przygotowuje...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: