Pomoc resortu rolnictwa dla plantatorów. Nowatorskie produkty tytoniowe mniej szkodzą

Minister rolnictwa zapowiedział w TV Republika możliwość wykorzystywania środków z UE na dopłaty dla plantatorów tytoniu, którzy liczą także na pomoc rządu w pokryciu strat wskutek upadłości dwóch nieuczciwych pośredników.

W ostatnim wywiadzie dla TV Republika Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, mówił o dylemacie, przed którym stoi jego resort. – Minister zdrowia, z którym jestem w kontakcie, ale również całe lobby medyczne w Europie przekonuje: jaki jest sens pompowania pieniędzy w produkcję tytoniu po to, żeby za chwilę jeszcze dużo większe pieniądze przeznaczać na leczenie raka płuc? Plantorzy odpowiadają, że rozwiązaniem tego problemu są produkty tytoniowe o obniżonej szkodliwości.

Nowatorskie produkty tytoniowe znacząco mniej szkodliwe
Przedstawiciel plantatorów dyr. Przemysław Noworyta z Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu nie ukrywa, że jego branża jest postrzegana przez pryzmat szkód dla zdrowia, jakie powoduje palenie papierosów. – To oczywiście fakt niezaprzeczalny, że palenie tytoniu szkodzi. Ale jest i dobra wiadomość – może się to szybko zmienić – podkreśla Noworyta. – Na rynku bowiem pojawiają się nowatorskie produkty tytoniowe. W ich przypadku tytoń się podgrzewa, a nie spala. Wszystkie badania publikowane przez poważne, światowe instytuty badawcze wskazują na co najmniej znacząco niższą szkodliwość tego typu produktów. W ten sposób dla nas, plantatorów i z południa i północy Polski, otwiera się na prawdę nowa era. Liczymy na to, że minister zdrowia przełamie się i przyjmie argumenty pochodzące ze świata nauki, by informować konsumentów o potencjalnie mniejszej szkodliwości tych nowatorskich produktów. A także zezwolić na informowanie ich o wynikach badan naukowych na ten temat – przekonuje Noworyta.

Druga strona medalu
Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, zwraca uwagę na inną kwestię: – Polscy rolnicy mówią też: „Gdy nie będziemy...
[pozostało do przeczytania 42% tekstu]
Dostęp do artykułów: