Światowa prasa o Polsce

Powrót do kraju przodków
Brianna Malczewski, studentka Uniwersytetu Clarksona, była bliska rezygnacji z wyjazdu do Polski, opłaconego przez General Electric i prezydenta RP Andrzeja Dudę, ale przemyślała to i 13 czerwca wylądowała w Warszawie. Stypendium miało pozwolić na przyjazd do Polski najlepszym studentom i zapoznanie ich z gospodarką i głównymi gałęziami przemysłu kraju. (…)
Studenci zwiedzili [atrakcje turystyczne i miejsca pamięci historycznej, ale również] GE Power we Wrocławiu; Senat i Sejm, gdzie spotkali się z marszałkiem Senatu; zobaczyli najpotężniejszy w Polsce superkomputer w Uniwersyteckim Centrum Komputerowym. Brianna Malczewski spotkała się z szefem MSZ, ministrem rozwoju i wreszcie z prezydentem Andrzejem Dudą.
Najbardziej uderzyło panią Malczewski to, jak traktowały ją jedne z najbardziej wpływowych osób w państwie. – Moja opinia raczej nie byłaby brana pod uwagę przez tak ważnych ludzi – powiedziała. – Ale tam byliśmy naprawdę traktowani jak najlepsi studenci na świecie.
Przedstawiciele rządu pytali ją o przemyślenia na temat Polski, o podróż, a także dawali zawodowe porady. Dzielili się z nią opiniami na temat światowej polityki i byli jej wdzięczni, gdy robiła to samo. – Naprawdę czułam się jak ambasador USA – powiedziała.
Po dwóch tygodniach zaczęła czuć się dumna z kraju swoich przodków. – Polacy to prawdziwi wojownicy i są bardzo inteligentni – powiedziała. – Myślę, że pewnego dnia będą na poziomie Niemiec lub Francji.
Kevin Shea
amerykańska gazeta „Watertown Daily Times”
1 sierpnia 2018 r.


Brzydka strona rozwijającej się gospodarki
Kuratorzy w Muzeum Historii Żydów Polskich zauważyli zmianę nastrojów wśród swoich gości na początku bieżącego roku. Coraz więcej osób sprzeciwiało się przedstawianej przez nich wersji historii. Niektórzy pytali, dlaczego nie ma wzmianki o Żydach sprzedających na przestrzeni wieków swoich sąsiadów różnym...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: