Nadłuższa wojna nowoczesnej Ameryki

Na początku był mak i liście koki. Mak to marycha i heroina, koka – kokaina. Ta pierwsza gwarantuje zwidy, druga energetycznego kopa. Pierwszej królestwem było Peru i Kolumbia, drugiej północne bezdrożna Meksyku.

Z czasem podział przestał być oczywisty, zwłaszcza kiedy wyeliminowano parę kolumbijskich potentatów narkotykowych (np. Escobara). W świecie, który nie znosi próżni, ich rolę przejęli Meksykanie.

Zresztą trwająca wojna z narkobiznesem ma kształt sinusoidy – raz górą są władze, raz mafiozi. Oczywiście mam na myśli władze USA (zresztą często w swoich działaniach sprzeczne, np. nieustannie skonfliktowane agencje CIA i DEA), w Meksyku aparat jest doszczętnie skorumpowany od dołu do góry, a kiedy prezydent Calderon w roku 2006 postanowił ten stan zmienić, wybuchła wojna na wielką skalę. A właściwie szereg wojen, bo obok walk rządu z kartelami toczyły się wojny wewnętrzne i będące ich odpryskiem uliczne starcia wszystkich ze wszystkimi. Paradoksalnie sukcesy „dużej wojny”, konfiskaty towaru i aresztowania mafiosów błyskawicznie generowały wewnętrzne rozgrywki. Gdy mniej szmalu było do podziału, walka o zyski stawała się gorętsza. W dodatku, jeśli zamiast waluty płaci się ludziom „el narco” białym proszkiem, a imperium poszerza się o inne obszary działania – porwania, handel ludźmi, wymuszenia dla okupu... Obok ulicznych gangów wyrosły prawdziwe armie, jak werbowani w siłach zbrojnych najemnicy Zetas.

Sam interes jest wart każdego ryzyka – liczy się, że 10 proc. obywateli USA jest stałymi konsumentami narkotyków. Przekłada się to na 30 mld dolarów płynących za Rio Grande. To zaledwie 3 proc. meksykańskiego dochodu narodowego, ale i tak sporo.
Opowiadając wiele o dziejach narkotykowego biznesu, jego ofiarach i bohaterach (inna sprawa, że prokurator Carlos Aguilar, bohater na miarę meksykańskiego Eliota Nessa, sam okazał się udziałowcem narcoprocederu) autor nie pomija społecznej i psychologicznej otoczki zjawiska. Opowiada...
[pozostało do przeczytania 32% tekstu]
Dostęp do artykułów: