Smoleńskie imprezy z FSB. Nieznane materiały służb specjalnych

W kwietniu 2010 r. żołnierze Żandarmerii Wojskowej dwukrotnie przylatywali do Rosji, by zbierać dowody w sprawie tragedii. W obu przypadkach ich działania ograniczyły się do zakrapianych imprez oraz sauny w hotelu użyczonym przez funkcjonariuszy FSB. Równie skandalicznych zajść, świadczących o całkowitej demoralizacji polskich służb i podporządkowaniu ich Rosji, było znacznie więcej – wynika z materiałów, do których dotarła „Gazeta Polska”.

Służby i aparat państwowy nadzorowany przez Donalda Tuska były całkowicie niekompetentne i wykazały się rażącym serwilizmem wobec Moskwy – wynika z materiałów i notatek jednej ze służb specjalnych. Treść tych dokumentów poznała „GP”.

Sauna i integracja z Rosjanami
To były pierwsze dni po katastrofie, kluczowe dla jej wyjaśnienia. Na miejscu tragedii w Smoleńsku wciąż znajdowały się części samolotu i liczne dowody, które dziś wydają się bezpowrotnie stracone. Między innymi między 14 a 19 kwietnia 2010 r. zebrane szczątki Tu-154M transportowano na płytę lotniska Siewiernyj, gdzie ułożono je na wolnym powietrzu, by pracę nad nimi mogła podjąć Komisja Techniczna MAK.
Właśnie w tym okresie do Rosji przybył polski zespół, w którego skład wchodzili żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz prokuratorzy. Szefem MON, któremu podlega Żandarmeria, był wówczas Bogdan Klich, będący jednocześnie członkiem „międzyresortowego zespołu do spraw koordynacji działań podejmowanych w związku z tragicznym wypadkiem lotniczym pod Smoleńskiem”, powołanego 11 kwietnia 2010 r. przez ówczesnego premiera Donalda Tuska.
Polska delegacja miała jeden cel: zebranie dowodów na miejscu katastrofy. Ale już zaraz po przylocie żandarmów i śledczych Rosjanie zajęli się gośćmi, zaczynając od przedstawienia swojego – jak stwierdzili – bogatego doświadczenia w wyjaśnianiu różnego typu katastrof. Przekaz był jasny: nie musicie, a nawet nie powinniście nic robić; my dostarczymy wam wszystkie informacje...
[pozostało do przeczytania 83% tekstu]
Dostęp do artykułów: