Rakietowy test cierpliwości. U progu nowego konfliktu

Wystąpienie prezydenta FR Władimira Putina przed Zgromadzeniem Federalnym, okraszone wizualizacją rosyjskiego ataku rakietowego na Florydę z wykorzystaniem pocisków Sarmat, a także ostatnie testy rakiet Iskander, rozmieszczonych m.in. w pobliżu polskich granic, przesunęły Rosję zaledwie o krok od wzniecenia wojny z NATO.

Nikt nie chciał nas słuchać i rozmawiać. To teraz posłuchacie – zwrócił się Putin do politycznej wierchuszki, mając oczywiście na myśli kraje Zachodu, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, które słusznie uważają Rosję za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa. Stanowcze słowa Putina, wypowiedziane podczas orędzia do Zgromadzenia Federalnego (obu izb parlamentu FR), były wstępem do przedstawienia wizualizacji, na której rakiety RS-28 Sarmat – najnowsze rakietowe dziecko rosyjskich inżynierów wojskowych – wystrzelone z jednego z poligonów FR przemierzają tysiące kilometrów i uderzają w teren łudząco podobny do amerykańskiej Florydy. W militarnej propagandzie Kreml sięgnął więc po narzędzia znane z północnokoreańskich mediów, gdzie przy akompaniamencie uśmiechu dyktatora Kim Dzong Una tamtejsza armia wystrzeliwuje testowe rakiety balistyczne Hwasong w różnych wersjach, które mają zniszczyć sąsiednią Koreę Południową, Japonię i oczywiście największego wroga – USA. W kontekście Moskwy i Pjongjangu jest jeszcze jeden wspólny wątek: tak jak reżim Kima z wrogością odnosi się do amerykańskiego systemu rakietowego THAAD, rozmieszczonego w Korei Południowej, tak w podobnym tonie Rosja komentuje proces rozmieszczenia amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie oraz uzbrojenie Polski w rakiety Patriot, wchodzące w skład „parasola ochronnego” Starego Kontynentu.

Wracając jednak do Rosji. Zdaniem Putina, systemy RS-28 Sarmat o zasięgu do 11 tys. km są w stanie przebić wszystkie dostępne na świecie zabezpieczenia. Pociski mogą być użyte w momencie, gdy Rosja uzna, iż zagrożone jest „bezpieczeństwo jej samej lub sojuszników...
[pozostało do przeczytania 46% tekstu]
Dostęp do artykułów: