Światowa prasa o Polsce

Silna drużyna przeciwko Brukseli
(…) W Budapeszcie wielu Węgrów, z którymi rozmawiało NPR, cieszyło się z tego, że Węgry i Polska nie boją się publicznie szukać bliższych więzi. Wśród zwolenników znalazł się m.in. Akos Szepessy, właściciel kawiarni-księgarni „Gdańsk”, pubu nazwanego na cześć polskiego miasta portowego nad Bałtykiem. (…)
[Jednak jak zaznacza] Tomás Valásek, dyrektor think tanku Carnegie Europe w Brukseli, „w tym momencie Polska wydaje się bardziej potrzebować Węgier niż na odwrót”. „Jest to ironiczne i sprzeczne z intuicją. Polska oczywiście jest większym krajem, który ma o wiele większe wpływy w Brukseli i na świecie niż Węgry kiedykolwiek miały”. Ale Polska chce uczyć się od premiera Węgier, który udowodnił, że jest twardym graczem i umie walczyć na krajowej arenie politycznej, i to pomimo europejskich oskarżeń o dławienie przez niego węgierskiej demokracji, dodał Valásek. „Orbán jest dobry w utrzymywaniu swoich sojuszników w centroprawicowej rodzinie politycznej, w tzw. Europejskiej Partii Ludowej” w parlamencie Europejskim – wyjaśnia politolog. „Oni dali mu osłonę i poparcie w kluczowych głosowaniach w parlamencie i powstrzymali go od izolacji, dzięki czemu nie wpadł w kłopoty podobne do tych, w których znalazła się Warszawa”.
Soraya Sarhaddi Nelson
amerykańskie National Public Radio
12 marca 2018 r.


Polska… wschodzącą gwiazdą gospodarczą?
„Niezauważona gwiazda gospodarcza” – tak określił Polskę jeden z międzynarodowych analityków. Inni opisali kraj jako zamieniający się w tym roku z „rozwijającego się” w „rozwinięty”. Co napędza rozwój? „Ludzie w Polsce zaczęli myśleć w sposób innowacyjny. To jest bardzo optymistyczne i jestem szczęśliwa, że uczestniczę w tym procesie” – powiedziała telewizji Euronews nowa polska minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. (…)
Wraz z rozwojem innowacyjnej przedsiębiorczości w Polsce coraz więcej firm...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: