Światowa prasa o Polsce

Nacjonaliści wymazują Wałęsę z historii
Podczas exposé w grudniu ub.r. nowy premier Polski wymienił imiona „zwykłych niezwykłych ludzi”, którzy walczyli o wolność Polski, wśród nich tych, którzy stawiali opór nazistom, oraz tych z ruchu Solidarność, którzy obalili komunizm. Premier, który umieścił na liście własną ciocię, zaliczył znamienną wpadkę. „A Wałęsa?” – w końcu krzyknął jeden z parlamentarzystów. W 1989 r. rewolucja pod przywództwem Wałęsy otworzyła drogę do zjednoczenia większości Europy pod skrzydłami liberalnej demokracji, globalizacji i rozszerzającej się Unii Europejskiej. (…)
Dziś w Polsce rządząca krajem partia PiS kwestionuje to dziedzictwo oraz trzy dekady świeckiej westernizacji i prowadzi naród do stworzenia nowego rodzaju demokracji, która służy populistycznej, nacjonalistycznej wizji. Podobny ruch nasila się w innych postkomunistycznych państwach i jest częścią głębszego konfliktu między liberałami i populistami. Konflikt ten odbija się echem na całym kontynencie, gdzie rozczarowani wyborcy sięgają po nowe sposoby sprawowania rządów, a stare koncepty centrystycznego, politycznego establishmentu po raz pierwszy od czasów zimnej wojny stanęły w obliczu wyzwania rzuconego przeciwko ich dominacji.
Drew Hinshaw, Marcus Walker
amerykański dziennik „The Wall Street Journal”
22 stycznia 2018 r.Deportacja lekarza Polaka do Polski
Polski lekarz chorób wewnętrznych w Michigan, 43-letni Łukasz Niec, posiadający kartę stałego pobytu w USA, był we wtorek rano w domu wraz z dwiema córkami, gdy pojawili się trzej agenci Agencji ds. Imigracji i Kontroli Celnej (ICE), założyli mu kajdanki i zabrali do więzienia [grozi mu deportacja – red.]. (…) Siostra lekarza Iwona Niec-Villaire, prawniczka, powiedziała WOOD TV, że jej rodzina opuściła Polskę w 1979 r. dla „lepszego życia”, a brat miał wówczas 3 lata (…). – Brat nie może wrócić do Polski, kraju, którego nie zna i w którym nie ma...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: