30 marca 2011

Adam Michnik – Medal za Zasługi Bojowe. Przyznawany za szczególne wyczyny na polu walki, np. Uratowanie ważnego towarzysza zagrożonego przez wroga. Za heroiczną obronę Jaruzelskiego będzie w sam raz. Może on być także nagrodą za „bardzo dobre wyniki w szkoleniu bojowym i politycznym, w opanowaniu nowego sprzętu bojowego”. Opanowanie przez Michnika po 1989 r. nowej broni masowego rażenia – gazety, ocenić należy jako wzorowe.

Piotr Stasiński – Order Suworowa. „Ura! Warszawa jest nasza!” - meldował carycy w 1794 r. Aleksandr Suworow. Odznaczenie imienia bohaterskiego pogromcy ludności Pragi należy się Stasińskiemu za bezwzględne tępienie wroga, w tym nazwanie popierającego lustrację tytułu prasowego szmatą.

Paweł Smoleński – Order Kutuzowa. Przyznawany za umiejętne działania podczas wymuszonego odwrotu i w okrążeniu. Odznaczony wyróżnił się tym jako autor śledztwa w sprawie afery Rywina.

Agnieszka Kublik – Medal za Obronę Radzieckiego Obszaru Podbiegunowego. Na jego awersie znajduje się popiersie ubranego w strój zimowy żołnierza radzieckiego z pistoletem maszynowym. Odznaczonej medal należy się za umiejętność zmrożenia wroga pytaniami i lodowatą nieczułość na jego wyjaśnienia.

Monika Olejnik – Order Sławy. Przyznawany decyzją Rady Najwyższej ZSRR temu, kto „z broni osobistej unieszkodliwił od 10 do 50 żołnierzy i oficerów przeciwnika” lub „w rezultacie osobistego rozpoznania ustalił słabe miejsce w obronie przeciwnika i wyprowadził swoje wojska na jego tyły”. W czasie swoich wypadów bojowych, błędnie zwanych wywiadami, Olejnik czyniła to więcej niż 50 razy.

Wojciech Mazowiecki – Medal za Stłumienie Polskiego Buntu. Ustanowiony za tłumienie powstania styczniowego nie był dość dawno wręczany. Pora to zmienić. Specjalnie dla Mazowieckiego. Po ogłoszeniu raportu MAK napisał on, że bunt wobec raportu wynika z „fobii większości Polaków – bo gesty gestami, ale Rosjanom po prostu nie wierzymy”. Dodał też, że „...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: