Gruzińskie serce Lecha Kaczyńskiego. Niezwykła historia dziewczynki z Eredwi

W 2008 r. prezydent Lech Kaczyński na zawsze odmienił życie kilkuset gruzińskich chłopców i dziewczynek. Zwłaszcza jednej z nich ‒ Ekaterine Beruaszwili.


Pierwsze bombardowanie w Gori 14-letnia Eka przeżyła w mieszkaniu cioci. Siedziały właśnie z mamą przy stole, gdy rosyjski ładunek wstrząsnął budynkiem, pokrywając szyby bezbarwnym pyłem. Na szczęście bomba, choć spadła opodal bloku, nie wyrządziła nikomu krzywdy.
Drugie bombardowanie ‒ paręnaście godzin później ‒ rozpoczęło się, gdy dziewczynka była u sąsiadki. Eka usłyszała tylko ogłuszający huk; sekundę później matka położyła ją na podłodze i osłoniła instynktownie własnym ciałem. Nie ucierpiały, choć w zmasowanym rosyjskim nalocie na Gori zginęło wówczas kilkanaście osób. Pociski trafiły m.in. w szkołę i budynki mieszkalne.
Nazajutrz, 10 sierpnia, około 80 proc. mieszkańców uciekło z miasta przed zbliżającymi się wojskami rosyjskimi.
Dwa dni później w Gori, gdzie znajdowała się już tylko garstka cywili, miało miejsce trzecie bombardowanie. Tym razem, przy użyciu bomb kasetowych, które eksplodują w powietrzu nad celem, uwalniając dziesiątki mniejszych ładunków. Tamtego dnia śmierć poniosło przynajmniej osiem osób, w tym holenderski reporter Stan Storimans, który stał się pierwowzorem jednego z bohaterów głośnego filmu „5 dni wojny”. 12 sierpnia 2008 r. do krwawej rozprawy z ludnością Rosjanie użyli także helikopterów, prowadzących ostrzał z broni maszynowej. Młody lekarz Goga Abramiszwili, próbujący schronić się w szpitalu, nad którym powiewała flaga Czerwonego Krzyża, został zabity długą, mierzoną serią. Kule rozerwały mu połowę czaszki. Ale w czasie tego polowania na cywili Eki Beruaszwili i jej mamy nie było już w mieście. Zabrał je stamtąd samochodem ojciec koleżanki. Z drogi do Tbilisi Ekaterine pamięta jedynie czarne sznury aut i pieszych uchodźców, krążące nad głowami rosyjskie śmigłowce oraz rozpacz przyjaciółki, która w mieszkaniu w Gori zostawiła...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: