Królewska armia w rozsypce. Siły zbrojne do poprawki

Wobec problemów w realizacji kluczowych programów zbrojeniowych i zawirowań w rządzie już niedługo jedynym czynnikiem, który wpłynie na postrzeganie Wielkiej Brytanii jako militarnego mocarstwa będzie posiadanie przez tamtejszą armię arsenału nuklearnego.

Wysokie, szóste miejsce w prestiżowym rankingu Global Firepower 2017, uwzględniającym potencjał militarny danego kraju. Do tego wzorowe wypełnianie zaleceń NATO, związanych z przeznaczaniem co najmniej 2 proc. PKB na obronność, co jak dotąd uczyniło zaledwie pięć państw Sojuszu (w tym Polska). Ponadto uczestnictwo we wszystkich strategicznych misjach operacyjnych – patrząc na suche statystyki wydaje się, że brytyjskie siły zbrojne to struktura pozbawiona jakichkolwiek problemów, w której za priorytet uznaje się sukcesywne i współmierne rozwijanie zdolności bojowych wszystkich rodzajów jednostek. Mimo to coraz więcej cenionych ekspertów i analityków ostrzega, że armia „Jej Królewskiej Mości” od dawna stoi w miejscu pod względem unowocześnienia i modernizacji technicznej. – Już dziś takie państwa jak Rosja czy Chiny mają możliwości, by w bardzo krótkim czasie zagrozić w konwencjonalny sposób terytorium Wielkiej Brytanii, a nasza armia nie będzie w stanie temu przeciwdziałać – ostrzegł niedawno w rozmowie z BBC gen. Richard Barrons, były dowódca sił połączonych brytyjskiej armii (JFC), a obecnie ceniony ekspert.
To właśnie on wielokrotnie zwracał uwagę m.in na alarmujący stan brytyjskiej marynarki wojennej (Royal Navy). Realizacja gigantycznego programu operacyjnego „Successor” (ang. „Następca”), związanego z budową i oddaniem do użytku czterech nowoczesnych okrętów podwodnych uzbrojonych w rakiety Trident z głowicami atomowymi, to perspektywa co najmniej 15–20 lat. Na dodatek obecnie użytkowane jednostki (trzy nowsze typu Astute i cztery starsze typu Trafalgar) uległy kilku awariom. Do tego dochodzi ciągły brak lotniskowca. Ostatni z używanych, HMS „Illustrious”, został wycofany ze...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: