Liczebność przegrywa z technologią. Armie Pjongjangu i Seulu

Złożona z ponad miliona żołnierzy armia Korei Płn. buduje swój potencjał militarny na owianym tajemnicą programie nuklearnym. Z kolei siły zbrojne Korei Płd., choć o połowę mniejsze, uznawane są za jedne z najlepiej uzbrojonych w Azji.

„Kolos na glinianych nogach”, „sowiecki szrot podparty rakietami”, „papierowa armia bagnetów” – tak najczęściej określane są północnokoreańskie wojska. I choć ich liczebność (około 1,2 mln według dostępnych statystyk) może robić wrażenie, o tyle samo uzbrojenie Koreańskiej Armii Ludowej (KAL) pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem na drugim końcu Półwyspu Koreańskiego armia budowana jest w myśl zasady, że potencjał wojska nie jest mierzony liczebnością, lecz jakością dysponowanej broni i strategicznymi sojuszami. Głównymi partnerami militarnymi Korei Południowej są Stany Zjednoczone oraz Japonia. Tymczasem sojusznikami armii Kim Dzong Una są nic nieznaczące na militarnej mapie świata państwa afrykańskie (Uganda, Tanzania, DR Konga), ale również Iran, który z kolei toczy dyplomatyczną wojnę z władzami w Waszyngtonie i prowadzi własny program nuklearny.

Poniżej prezentujemy porównanie sił zbrojnych obu Korei – Północnej i Południowej. Zestawienie potwierdza, jak gigantyczna przepaść militarna dzieli kraje, pozostające od ponad 60 lat w stanie wojny.Liczebność armii
KOREA PÓŁNOCNA: 1 200 000 żołnierzy
KOREA POŁUDNIOWA: 600 000 żołnierzy

W tym Siły Powietrzne
KOREA PÓŁNOCNA: 110 000 żołnierzy
KOREA POŁUDNIOWA: 65 000 żołnierzy

Marynarka Wojenna
KOREA PÓŁNOCNA: 60 000 żołnierzy
KOREA POŁUDNIOWA: 99 000 żołnierzy

Ogólna liczba rezerwistów
KOREA PÓŁNOCNA: 5 500 000–6 000 000 żołnierzy
KOREA POŁUDNIOWA: 3 100 000 żołnierzy
Liczba czołgów
KOREA PÓŁNOCNA: 4200, głównie produkcji sowieckiej
KOREA POŁUDNIOWA: 2500, głównie zmodernizowane czołgi K1-A1, K1-A2 oraz K2 Black Panther...
[pozostało do przeczytania 21% tekstu]
Dostęp do artykułów: