Londyn może wprowadzić wizy dla Polaków

– Wielka Brytania będzie miała wolną rękę we wprowadzeniu wiz dla Polski, Rumunii i Bułgarii i może to zrobić po „uporządkowanym wyjściu” z UE – powiedział szef brytyjskiego departamentu ds. Brexitu David Davis. (…) Kampania „za wyjściem” została w znacznym stopniu oparta na przesłaniach, że powstrzyma to Polaków, Rumunów i Bułgarów od zabierania pracy brytyjskim obywatelom. Innym europejskim krajom poświęcono mniej uwagi.
Polityka wizowa UE wymaga wzajemności wobec państw trzecich, co oznacza, że jeśli Wielka Brytania jako kraj trzeci wprowadzi wizy, choćby tylko dla Polaków, wszystkie 27 krajów członkowskich powinno wprowadzić ruch wizowy dla brytyjskich obywateli. Jednak ta zasada nie działa, przynajmniej odnośnie stosunków UE–USA. Obywatele Polski, Cypru, Chorwacji, Rumunii i Bułgarii nadal potrzebują wizy, aby odwiedzić Stany Zjednoczone.
Georgi Gotev
brukselski portal euractiv.com
27 września 2017 r.Polskie samostanowienie narodowe
W rzeczywistości [dla Brukseli właściwym] przewinieniem polskiego rządu nie jest kwestia sądów i mediów. Raczej jest nim dystans Polski do ideologii UE. Polski rząd sprzeciwił się nieograniczonej imigracji do Polski muzułmanów, argumentując, że to mogłoby zmienić narodowościowy charakter kraju. Innymi słowy, Polska zwiększyła narodową odrębność do poziomu niedopuszczalnego przez UE. Upiera się przy tym, że istnieje polski naród i inni z odmiennymi wartościami nie mogą stać się częścią tego państwa.
Dodatkową kwestią jest sekularyzm. Polska jest krajem katolickim, nie tylko w tym sensie, że wielu praktykuje tę religię, ale w głębszym sensie, że polska historia jest związana z katolicyzmem. Dotyczy to całej Europy (w tym prawosławnej i protestanckiej), ale dla Polski ta więź jest o wiele bardziej żywa. Zniszczenie komunizmu w Polsce i w szerszym kontekście – w Europie Wschodniej – było w dużej mierze uzależnione od polskiego Kościoła katolickiego, który...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: