Światowa prasa o Polsce

Polski bohater wszystkich Amerykanów
Tego lata, kiedy bitwa o upamiętnienie liderów konfederatów była najbardziej zacięta, polska ambasada w Waszyngtonie zaproponowała ciekawe rozwiązanie. Jak podała lokalna konserwatywna rozgłośnia, placówka wyszła z inicjatywą zmiany nazwy autostrady w Virginii – upamiętniającej Jeffersona Davis’a, prezydenta Konfederacji – na Tadeusza Kościuszki, polskiego generała i męża stanu, który pozostaje bohaterem po obu stronach Atlantyku (…).
W tym roku, w 200. rocznicę jego śmierci, przeżywamy boom uroczystości na cześć Kościuszki. Polski rząd był szczególnie entuzjastyczny, ogłaszając rok 2017 Rokiem Kościuszki (…). Cudzoziemcy również skorzystali z okazji, aby zastanowić się nad jego liberalną spuścizną. W Australii kilka organizacji ufundowało wspólną nagrodę pieniężną za najlepszy wiersz lub obraz poświęcony Kościuszce. Mania dotarła nawet do sali koncertowej w Chicago, gdzie rozbrzmiały utwory skomponowane przez samego Kościuszkę. (…)
Jednak póki jego fani przeżywają kościuszkowską gorączkę, jest jeszcze wiele pracy do zrobienia. Polska ambasada opublikowała niedawno nowe nagranie o ich bohaterze, zauważając, że dla niektórych jego nazwisko nadal jest „trudne do wymówienia”. Istotnie, jest ono trudniejsze dla języka amerykańskiego niż „Washington” czy „Adams”. (…) Tak czy owak, to dobry znak, że w podzielonej politycznie Ameryce najbardziej kontrowersyjną rzeczą dotyczącą Kościuszki jest wymowa jego nazwiska. Postawienie jego pomników na niektórych pustych [po letnim obaleniu pomników konfederatów] cokołach może być dobrym krokiem.
A.V.
brytyjski tygodnik „The Economist”
20 września 2017 r.


W poszukiwaniu żydowskich korzeni
Postanowiłem dowiedzieć się więcej o moich przodkach, odwiedzić miejsca, skąd pochodzili, i zobaczyć, co pozostało po ich sztetle. Nie byłem w tym osamotniony. Od upadku żelaznej kurtyny turystyka śladami żydowskiego dziedzictwa stale...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: