Światowa prasa o Polsce

Polska przede wszystkim
– [Polski] rząd wykorzystuje Forum Gospodarcze [w Krynicy] jako platformę dla promowania swoich sukcesów w gospodarce i polityce społecznej – mówi Kai Olaf Lang z [berlińskiej] Fundacji Nauka i Polityka (SWP). Jego zdaniem polityka gospodarcza PiS polega na tym, że państwo jest głównym aktorem, który zapewnia, że rozwój gospodarczy odbywa się w sposób uporządkowany. Jednak Lang nie obawia się antyliberalnego zwrotu w polityce gospodarczej, uważa, że raczej będzie ona „na nowo zbalansowana”.
Mimo wszystko temu akrobatycznemu balansowaniu często towarzyszą ostre słowa. Ton wypowiedzi się zmienił – stwierdza wieloletni uczestnik konferencji z Niemiec. Nawet podczas debat ekonomicznych w wypowiedziach polityków PiS mniej lub bardziej wprost przebijają się nacjonalistyczne uwagi. „Polska przede wszystkim” – mogłoby brzmieć ich motto. Podobnie jak prezydent USA Donald Trump, polscy politycy formułują narodowe interesy bez ogródek i ofensywnie.
Sven Astheimer
niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”
10 września 2017 r.Tak dobrze Żydom tylko w Polsce
Przez blisko 30 lat przywódcy polskich Żydów cieszyli się tym, co nazywają odrodzeniem ich niegdyś wspaniałej wspólnoty po praktycznej zagładzie w czasie Holokaustu. Przy okazji otwarcia żydowskich przedszkoli i innych instytucji komunalnych, często pierwszy raz od czasów ludobójstwa, działacze wskazywali na przełom w porównaniu z poprzednią niszczącą i uciskającą erą komunizmu czy niepokojącymi wydarzeniami w innych krajach Europy. (…) Gwałtownie rozwijająca się infrastruktura gmin żydowskich jest anomalią w Europie nękanej antysemityzmem (...)
W ostatnich tygodniach ten zachwyt zastąpiły jednak ostrzeżenia ze strony przywódców gmin o odradzającym się i potencjalnie groźnym antysemityzmie, który, jak mówię, jest tolerowany, jeżeli nie pobudzany, przez nacjonalistyczny rząd, który doszedł do władzy w 2015 r....
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: