Przed śmiercią zatańczyć i przytulić się do drzewa. CIERPIENIE ZBLIŻA LUDZI

Przyczyniła się do tego, że na Litwie nie wprowadzono prawa dopuszczającego eutanazję. Żartuje, że samo nazwisko predestynuje ją do pomocy umierającym na nowotwory. Od ponad dwudziestu lat ociera łzy i towarzyszy w przejściu do Boga dziesiątkom tysięcy podopiecznych, z których najmłodszy miał zaledwie dwa miesiące. Siostra Michaela Rak wie, że kiedyś znów ich spotka.


Wilno to miejsce szczególnie bliskie Polakom. Niemal każda piędź tej ziemi, każdy kamień grodu nad Wilią kryje w sobie ślady polskości. Mało kto jednak wie, że ledwie trzysta metrów od wspominanej przez Adama Mickiewicza Ostrej Bramy mieści się miejsce niezwykłe – w dawnym klasztorze sióstr Wizytek, do 2005 r. mieszczącym założone jeszcze przez Sowietów więzienie, dziś znajduje się Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki. Nad pacjentami czuwają pracownicy i wolontariusze, dowodzeni przez twórczynię i dyrektora placówki – siostrę Michaelę Rak.

Wiara, ufność i trzy złote
Na Litwie hospicyjne dzieło rozpoczęła w 2008 r. Wcześniej podobną misję wypełniała przez 12 lat w Gorzowie Wielkopolskim. Do Wilna przyjechała bez znajomości języka, realiów i lokalnego prawa, zaopatrzona jedynie w niezachwianą wiarę oraz trzy złote, które dała jej przed wyjazdem z Polski cmentarna kwiaciarka. Jednak dzięki ofiarności ludzi dobrej woli wyremontowała zdewastowane powięzienne budynki, w miejsce ruin wznosząc pierwsze – i jak dotąd jedyne w kraju – hospicjum stacjonarne. O pionierskim charakterze jej działań świadczy fakt, że w języku litewskim nie istniało dotychczas słowo, które oznaczałoby tego typu placówkę. Odpowiedni termin, „hospisas” stworzony został właśnie przez siostrę Michaelę. Oficjalne otwarcie hospicjum odbyło się 16 czerwca 2012 r. Obecnie pracuje w nim 40 osób zatrudnionych na etacie oraz ponad stu wolontariuszy. Oddział stacjonarny dysponuje 16 łóżkami. Lekarze, pielęgniarki i wolontariusze świadczą posługę hospicyjną także w domach na...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: