Światowa prasa o Polsce

Dumping francuskich korporacji nad Wisłą
Komisja Europejska przedstawiła w ub.r. plany, które mają utrudnić firmom zatrudnianie tanich pracowników w jednym z krajów UE i przeniesienie ich do bogatszych państw Wspólnoty bez przestrzegania wszystkich miejscowych przepisów prawa pracy (…).
W czasie gdy takie kraje zachodniej Europy jak Francja opowiadają się stanowczo za ograniczeniem liczby tzw. delegowanych pracowników w sektorze budowlanym i produkcyjnym, państwa Europy Środkowej i Wschodniej potępiają zmiany, uznając je za ukryty protekcjonizm. (…)
Emmanuel Macron walczył o „głęboką” reformę przepisów delegowania pracowników w UE, a francuscy urzędnicy twierdzili, że obecne prawo pozwala na społeczny dumping skutkujący obniżeniem standardów pracy.
Mateusz Morawiecki, były bankier z banku Santander, odrzucił taką argumentację Francuzów jako jednostronną: – Oni mówią o społecznym dumpingu. A ja bym zapytał – co z dumpingiem korporacyjnym? W Polsce działają bardzo silne francuskie banki i firmy handlu detalicznego i uzyskują bardzo wysokie dywidendy. Polska nie opodatkowuje tych dywidend i nie nazywamy tego dumpingiem korporacyjnym, nawet jeżeli zauważamy, że te firmy są uprzywilejowane w porównaniu z krajowymi firmami o podobnym profilu – powiedział polityk w rozmowie z „Financial Times”.
James Shotter, Jim Brunsden
brytyjski dziennik „Financial Times”
7 sierpnia 2017Piorun uderzył w monolit prawicy
Polska potrafi zaskoczyć. Największa niespodzianka tego lata: jeszcze kilka dni temu można było mówić o tym państwie jako o „obozie Kaczyńskiego”. Nagle nim już nie jest. Na monolicie widać głębokie rysy. Dotychczas imponujący „wertykał władzy”, jak powiedziano by w Rosji, zaledwie w ciągu jednej nocy rozdwoił się. (…)
Jakby piorun strzelił w drzewo: po jednej stronie stoi prezydent Andrzej Duda oraz co najmniej dwóch ministrów i kilku prawicowych publicystów – najwyraźniej...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: