Światowa prasa o Polsce

Takim Trumpa świat jeszcze nie widział
Po drodze na szczyt G20 prezydent USA jako jedyną stolicę w Europie odwiedził Warszawę. Tam można było usłyszeć zupełnie nowy ton jego wypowiedzi. (…)
– Walczmy wszyscy tak, jak Polacy: za rodzinę, za wolność, za kraj i za Boga – mówił Donald Trump.
Przed tym przymówieniem nie zauważono, aby Trump był szczególnie religijny czy obdarzał szczególną miłością zachodnie wartości. Ale jego słowa brzmiały tak, jakby jego hasło wyborcze „America first” [„Ameryka na pierwszym miejscu” ang.] zamieniło się w „the West first“ [„Zachód na pierwszym miejscu” ang.]. Tyle empatii i jednocześnie troski o Zachód jeszcze nie słyszano z ust Trumpa. Podobnie jak podczas swojej mowy inauguracyjnej, kiedy malował w czarnych barwach teraźniejszą Amerykę, w Warszawie Trump także mówiąc o przyszłości i woli przetrwania Zachodu, w kółko stawiał znaki zapytania. Jednocześnie jednak potem stwierdził, że nigdy nie uda się złamać Zachodu i będzie on nadal się rozwijał.
Clemens Wergin
niemiecki dziennik „Die Welt”
6 lipca 2017 r.Podobne do Churchilla i Reagana
Historyczne przemówienie Donalda Trumpa w Polsce było tak samo ważne jak przemówienie „Żelazna kurtyna” Winstona Churchilla w 1946 r., które oznaczało początek zimnej wojny, i przemówienie Ronalda Reagana „Niech Pan zburzy ten mur” [1983 r.], które doprowadziło do zwycięstwa Ameryki w tej wojnie. (...)
Tłum z takim entuzjazmem witał prezydenta Trumpa, że ktoś mógł pomyśleć, że wrócił do USA i prowadzi jedną ze swoich kampanii wyborczych. Machający flagami Polacy często przerywali przemówienie Trumpa okrzykami „Donald Trump! Donald Trump! Donald Trump!”.
Przemówienie Trumpa było wspaniałe nie tylko ze względu na to, co Trump mówił, ale i ze względu na miejsce, gdzie to mówił. Konserwatywny rząd Polski, kraju pro-life, stał się wzorem dla reszty Europy do naśladowania, nie zaś do odrzucenia....
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: