Światowa prasa o Polsce

Rodzina książęca w pełnym składzie
W połowie lipca książę Jerzy (3 l.) i księżniczka Karolina (2 l.) odwiedzą Polskę i Niemcy z rodzicami, książętami Cambridge Wilhelmem i Katarzyną. Ich druga zagraniczna podróż  ma na celu utrzymanie dobrych relacji z Europą. (…) Podobne wizyty są zawsze popularne wśród lokalnej ludności (…). Podróż do Polski i Niemiec będzie kolejną okazją do tego, aby królewskie dzieci na chwilę pokazały się publicznie, tak jak to miało miejsce na pałacowym balkonie podczas uroczystych obchodów urodzin królowej Elżbiety II, czyli Trooping the Colour w Londynie 17 czerwca, oraz w orszaku dzieci podczas ślubu ich cioci Pippy Middleton.
Wyprawa do Polski i Niemiec jest efektem nieustannych wysiłków brytyjskiego rządu, aby wykorzystać jeden z ich najcenniejszych aktywów – brytyjską rodzinę królewską, a szczególnie tę z Cambridge, w celu utrzymania dobrych stosunków z krajami europejskimi, podczas gdy Wielka Brytania przygotuje się do wyjścia z Unii Europejskiej w ciągu dwóch najbliższych lat.
W marcu Wilhelm i Katarzyna udali się do Paryża w ramach ich oficjalnej wizyty we francuskiej stolicy, którą odbyli po raz pierwszy jako małżeństwo. Była to też pierwsza oficjalna wizyta księcia od momentu, gdy jego matka, śp. księżna Diana, zginęła w tym mieście w wypadku samochodowym 31 sierpnia 1997 r.
„[Para królewska z Cambirge] z niecierpliwością czeka na serdeczną i pełną wrażeń podróż i jest wdzięczna, że będzie miała okazję spotkać się z Polakami i Niemcami – tak ważnymi przyjaciółmi Wielkiej Brytanii – w pełnym gronie rodzinnym” – zaznaczono w oświadczeniu pałacowym.
Maria Puente
amerykański dziennik „US Today”
3 lipca 2017 r.


Rok szczelnej granicy z Kaliningradem
Dokładnie rok temu, 4 lipca 2016 r., Polska tymczasowo wstrzymała mały ruch graniczny (MRG) z obwodem kaliningradzkim. Po kilku miesiącach stało się jasne, że coś tymczasowego znów zamieniło...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: