Światowa prasa o Polsce

Porzuceni na niebezpiecznej Białorusi

Patrząc przez okno pociągu na dworcu kolejowym w Terespolu na granicy Polski z Białorusią, zauważam znajomy widok. Około 60 osób ubiegających się o azyl czeka na odesłanie z powrotem do Brestu na Białorusi, 20 minut stąd. Większość to rodziny, wiele jest z małymi dziećmi, i jak później się dowiedziałam, pochodzą z Czeczenii i Tadżykistanu. Polski celnik przed chwilą zabronił im prawa do azylu w Polsce. (…)
Białoruś nie jest bezpieczna dla osób ubiegających się o azyl. Jej system azylowy nie działa. Zarówno Czeczeni, jak i Tadżykowie są narażeni na prześladowanie ze strony sił specjalnych Czeczenii i Tadżykistanu. Czeczeńskie władze brutalnie traktują swoich krytyków i ich rodziny, nawet za granicą. W Tadżykistanie setki zwolenników obecnie zakazanej głównej siły opozycyjnej zostały aresztowane w 2015 r., ich liderzy uciekli za granicę, a rodziny tych, którzy mają odwagę mówić, są prześladowani nawet na wygnaniu.
(…) Niepokojąca praktyka [odsyłania osób ubiegających się o azyl z Terespola] jest rażącym naruszeniem prawa UE i prawa międzynarodowego, jednakże Komisja Europejska dotychczas nie wypowiedziała się w sprawie tej polityki. UE, zajęta osobami ubiegającymi się o azyl w Grecji, zignorowała nadużycia na wschodniej granicy Europy.
Lydia Gall
brukselska gazeta „New Europe”
14 maja 2017 r.Litwini wolą zakupy w Polsce
Główny Urząd Statystyczny Polski ogłosił rekordowe dane: mieszkańcy Litwy coraz częściej przyjeżdżają do Polski, a w 2016 r. zostawili w polskich sklepach 1,38 mld zł. (...)
Ze słów dyrektora wykonawczego Litewskiego Stowarzyszenia Spółek Handlowych (LPIA) Laurynasa Vilimasa wynika, że taka statystyka nie jest korzystna dla Litwy. „Taka suma dla litewskiej branży handlowej, która i tak jest niewielka, jest bardzo bolesna. To może doprowadzić do niedoboru podatków, zmniejszenia miejsc pracy. (…) Uważam,...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: