Światowa prasa o Polsce

Polska polityka historyczna względem Żydów
W kwietniu i maju 1943 r. Żydzi w warszawskim getcie bronili się przeciwko deportacji – bezskutecznie. Rocznica powstania ponownie wywołuje w dzisiejszej Polsce debatę o masowej eksterminacji ludności podczas II wojny światowej i polskiej niewinności czy współwinie. (…)
Dekady milczenia o polskim współudziale w Holokauście zostały przerwane w 2000 r. przez historyka Jana Tomasza Grossa i jego książkę „Sąsiedzi”. Opisuje w niej pogrom żydowski w położonej na wschodzie Polski wsi Jedwabne w 1941 r., w której uczestniczyli polscy mieszkańcy. (...)
To wszystko nie pasuje do wizerunku bohaterskiego narodu polskiego, jaki próbuje przedstawić aktualna polska polityka historyczna. Wysuwa ona na pierwszy plan zupełnie inne fakty: np. że w okupowanej Polsce uratowano więcej Żydów niż w innych krajach. Sztandarowym przykładem jest obecnie Muzeum rodziny Ulmów w położonej w południowo-wschodniej Polsce wsi Markowa. Ośmioosobowa polska rodzina dała schronienie dwóm rodzinom żydowskim i zapłaciła za to życiem. Muzeum zostało uroczyście otwarte rok temu przez prezydenta Andrzeja Dudę (…).
Monika Sieradzka
niemiecka rozgłośnia Mitteldeutscher Rundfunk

Tajne spotkanie Kaczyńskiego z Merkel
Kiedy w ubiegłym roku w lipcu w słoneczne popołudnie dwa ciemne samochody podjechały pod rezydencję  kanclerz Niemiec Angeli Merkel w barokowym zamku, zaledwie garstka ludzi wiedziała, że przywiozły one najważniejszego polskiego polityka, Jarosława Kaczyńskiego.
Tak trudne są dla prawicowego lidera Polski stosunki z Berlinem, że społeczeństwa nie informowano o spotkaniu przez siedem miesięcy. (...)
– Chociaż Merkel gościła wielu polityków na zamku w Mesebergu 65 km na północ od Berlina, tak konspiracyjna wizyta nigdy nie miała miejsca w ciągu 11 lat, odkąd piastuje ona stanowisko szefowej rządu – powiedziało Reuters niemieckie źródło, które było obecne podczas...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: