Światowa prasa o Polsce

Największy przegrany po Brexicie
Wygląda na to, że to Polska najmocniej ze wszystkich odczuje bolesny rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Polska jest największym beneficjentem netto [kraj członkowski, który z budżetu unijnego otrzymuje więcej środków, niż do niego wpłaca] w UE, jak również dostarcza najwięcej na kontynencie pracowników podróżujących za pracą. (...)
Trudno było o gorszy dla Polski moment rozpoczęcia Brexitu. Nacjonalistyczny rząd w Warszawie jest coraz bardziej izolowany w Brukseli po tym, jak próbował wyprzeć się przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, byłego premiera Polski. Jednocześnie kraj opiera się na unijnych inwestycjach, aby zapobiec spowolnieniu gospodarki.
Ponad 250 mld euro (267 mld dol.) było albo będzie wydane w Polsce od momentu jej wejścia do UE w 2004 r. wraz z innymi postsowieckimi państwami. Według obecnego kursu dolara to więcej niż amerykański plan Marshalla dla Europy Zachodniej po drugiej wojnie światowej.
Kierownictwo PiS-u stwierdziło [tymczasem], że dąży do osłabienia, nie zaś wzmocnienia instytucji UE po Brexicie. (...)
Agencja Bloomberg
Wojciech Moskwa, Dorota Bartyzel, Marek Strzelecki
4 kwietnia 2017 r.

Oskarżenia guzik warte
Polska oskarżyła rosyjskich kontrolerów lotu o spowodowanie katastrofy polskiego Tu-154 byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku. (...)
– To ma czysto polityczny wymiar. Wiemy, że istnieją realne nagrania rozmów kontrolerów lotów, gdzie rosyjscy kontrolerzy usilnie wzywają załogę samolotu do odejścia na zapasowe lotnisko, bo warunki lądowania były nie do przyjęcia. Również są nagrania rozmów na pokładzie, gdzie ktoś z wysoko postawionych pasażerów wywiera nacisk na kapitana samolotu, aby ten lądował. Myślę, że to są absolutnie nieodpowiedzialne oskarżenia [ze strony Warszawy], guzik warte i nic oprócz hańby one nie przyniosą. Myślę, że po prostu będzie skandal polityczny –...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: