Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Zakłady bukmacherskie na politykę w 2024 roku.

fot. AdobeStock
fot. AdobeStock

Obecny rok zapowiada się burzliwie na arenie politycznej zarówno w Polsce, jak i w wielu miejscach na świecie. Przed nami krajowe wybory samorządowe oraz wybory prezydenckie w USA. Sprawdziliśmy jak najważniejsze wydarzenia polityczne widzą analitycy zakładów bukmacherskich.

W obecnym okresie światowego kryzysu, szczególnie ważne są losy prezydentury w USA. Legalni w Polsce operatorzy posiadają szeroką ofertę zakładów w tej tematyce. Sprawdziliśmy to u trzech największych na rynku firm, czyli w STS, Fortunie i Superbet. Zacznijmy od tego kto w ogóle będzie w tych wyborach startował z ramienia partii republikańskiej i demokratycznej. Sprawa wydaje się przesądzona, co widać po kursach bukmacherskich, gdzie zdecydowanymi kandydatami - faworytami są J. Biden z kursem 1,40 dla którego największą partyjną rywalką będzie M. Obama z kursem 4,50 oraz D. Trump z kursem jedynie 1,02, gdzie druga N. Haley “wyceniana” jest na kurs 15,00 w STS. W kolejnej turze faworytem znów jest Trump, na którego kurs w Fortunie wynosi 1,90, a na Bidena 3,50. Jeśli ktoś wierzy dziś w zwycięstwo kandydata demokratów np. na bazie ostatnich kontrowersyjnych wypowiedzi rywala, to jest to prawdopodobnie dobry moment, w którym kurs jest jeszcze wysoki. W polityce tak jak w sporcie nie ma jednak nic pewnego, dlatego warto rozważyć obstawianie bez ponoszenia ryzyka, które kilka firm umożliwia na start przygody z bukmacherką. 

Na razie skromniejsza oferta dotyczy polskich wyborów samorządowych. Bukmacherzy skupiają się głównie na rozstrzygnięciach w Stolicy, gdzie faworytem jest Trzaskowski. U najpopularniejszych bukmacherów można także postawić inne wydarzenia prosto z krajowego podwórka np. czy w Polsce odbędą się w obecnej kadencji przedterminowe wybory. Kurs na to wynosi około 3,50. Ciekawiej przedstawia się analiza zakładów na kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 z poszczególnych partii:

  • PiS: Faworytem jest Mateusz Morawiecki, na którego kandydaturę kurs bukmacherskich wynosi 3,50. Najpoważniejsi kontrkandydaci wewnątrz partii to Przemysław Czarnek (kurs 5,00), Beata Szydło (kurs 5,50) i Kacper Płażyński (kurs 6,00). 
  • KO: Tu sprawa jest zdecydowanie prostsza, ponieważ jedynym realnym kandydatem jest Rafał Trzaskowski z kursem 1,30.
  • Lewica: Na lewicy sytuacja jest najbardziej zagmatwana, ponieważ dwójka kandydatów jest oceniona na identyczny kurs 2,00. Chodzi o Agnieszkę Dziemianowicz - Bąk i Adriana Zandberga. Pod uwagę brany jest także Robert Biedroń (kurs 6,00). 
  • Konfederacja: W realnej grze jest obecnie faworyzowany Bosak z kursem 1,40 oraz Mentzen na którego kurs wynosi 2,75

Jak widać zakłady bukmacherskie, to nie tylko sport i mogą one emocjonować nie tylko kibiców. Trzeba jednak pamiętać, że obstawianie należy traktować wyłącznie jako rozrywkę.