Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Rodzina 800+ Inwestycja w przyszłość Polski. Nowa odsłona przełomowego programu 

Rodzina 800+ Nowa odsłona przełomowego programu 
Mateusz Wlodarczyk / MRiPS

Przez całe wakacje w każdym województwie będą się odbywać pikniki rodzinne, podczas których w dedykowanych punktach rodzice będą mogli dowiedzieć się więcej o zmianach w programie Rodzina 800+. Sejm zdecydował, że od przyszłego roku wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie do 800 zł. 

Od przyszłego roku wysokość świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500+ wzrośnie z 500 zł do 800 zł miesięcznie.

– Wprowadzenie programu Rodzina 500+ było prawdziwym przełomem w polityce społecznej państwa. Podniesienie wysokości świadczenia wychowawczego do 800 zł to kolejny krok w kierunku lepszej przyszłości naszych dzieci, przyszłości Polski – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Rodzina 500+ to już przeszło 230 mld zł dla rodzin w Polsce. Każdego miesiąca ze wsparcia korzysta 7 mln dzieci.

Rodzina 800+ Nowa odsłona przełomowego programu 

Pikniki rodzinne w każdym województwie

W związku ze zmianami w programie Rodzina 500+ przez całe wakacje w każdym województwie odbywać się będą pikniki rodzinne. Podczas poszczególnych wydarzeń w wyznaczonych punktach jest możliwość zasięgnięcia informacji na temat programu i samego świadczenia wychowawczego.

W czasie wakacji każdy powiat w kraju odwiedzą z kolei dedykowane busy, w których będzie można dowiedzieć się więcej o nowej odsłonie programu i jego zasadach. 

Rodzina 800+ Nowa odsłona przełomowego programu 

Rodzice na rynku pracy

– Zależy nam, by rodzinom w Polsce żyło się bezpiecznie, by rodzice mogli realizować się zawodowo – by kobiety nie bały się, że macierzyństwo wykluczy je z rynku pracy. Rolą państwa jest wspieranie rodziców w tej kwestii. Dlatego wprowadzamy kolejne regulacje chroniące pracujących rodziców, wydłużamy urlopy rodzicielskie, wprowadziliśmy pracę zdalną i dyrektywy unijne zapewniające m.in. większą równość na rynku pracy. Dlatego przeznaczamy coraz większe środki na tworzenie nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi – mówi minister Maląg. 

W ciągu ostatnich 8 lat liczba miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w całym kraju niemal się potroiła: z 84 tys. w 2015 roku do 232 tys. w roku 2023.

Rodzina 800+ Nowa odsłona przełomowego programu 

Jeszcze więcej miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi

Dzięki zwiększeniu budżetu programu Maluch+ do 5,5 mld zł tych miejsc będzie jeszcze więcej. W ramach zakończonego 19 lutego bieżącego roku naboru powstać ma blisko 80 tys. nowych miejsc opieki, w tym ok. 38 tys. miejsc opieki tworzonych przez gminy. Blisko 40 proc. tych umów dotyczy tzw. białych plam, czyli obszarów, na których obecnie brakuje miejsc w instytucjach opieki. Tym samym liczba białych plam zmniejszy się z 1105 do 683.

Na początku lipca bieżącego roku uruchomiono nabór stały do programu.

 – Chcemy, by wszystkie środki były przeznaczone na tworzenie nowych miejsc w miastach i miasteczkach w całej Polsce. Chcemy likwidować białe plamy, w których rodzice nie mogą liczyć na żłobek czy klub dziecięcy – podkreśla minister Marlena Maląg. 

Rodzina 800+ Nowa odsłona przełomowego programu