Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Rewolucja w świecie płatności: płatnośc w kryptowalucie, od torebek Gucci do nieruchomości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Foto: mat. pras.
Mat. pras.

Pierwszego zakupu za kryptowalute dokonano 14 lat temu. W maju 2010 r. amerykański programista Laszlo Heinitz kupił dwie pizze za 10 000 bitcoinów.

Dzień, który już się stał wydarzeniem historycznym. Ale jeśli mówimy nie o historii, ale o dzisiaj, jak powszechna jest obecnie kryptowaluta jako środek płatniczy? 

Kryptoinwestorka i przedsiębiorczyni Maryna Tenditna (Mary Ten) opowiedziała nam, w jaki sposób kryptowaluta może zostać wykorzystana do zakupu nieruchomości w 2024 r., a nawet dla płatności podczas shoppingu. 
 
Pani jest przedsiębiorczyni, zajmuje się nieruchomościami, a od 2022 roku jest również właścicielem giełdy kryptowalut. Dla czego kryptowaluty? 

Interesuję się kryptowalutami od czasów studiów na uniwersytecie. Oszczędzałam swoją pensję z mojej pracy, aby kupić bitcoiny. Już wtedy intuicyjnie czułam, że kryptowaluty to przyszłość i możliwość niezależności finansowej. 

Dzisiaj kryptowaluta jest zdecentralizowanym, przejrzystym i inkluzywnym systemem finansowym. Technologia blockchain, na której się opiera, zapewnia bezpieczeństwo, niezmienność i potencjał demokratyzacji dostępu do zasobów finansowych na całym świecie. I widzimy że nie przegapiłam.
 
Jeśli wcześniej można było wypłacać kryptowaluty tylko za pośrednictwem specjalnego wymiennika lub dokonać przelewu P2P, to w 2024 r., w szczególności na Ukrainie, karty kryptowalutowe stały się dostępne. Co Pani może powiedzieć o nich? 

Szczególnie to doceniłam. Biorąc pod uwagę moje doświadczenie w życiu za granicą i moje zamiłowanie podróżowaniem, karta kryptowalutowa jest dla mnie zbawieniem. Wyobraź sobie, że nie musisz sprawdzać, czy masz wystarczająco pieniędzy przed każdą podróżą, czy twoja karta bankowa będzie tam działać, jaki jest procent prowizji lokalnej waluty. Dzięki kryptowalutom wszystkie te pytania znikają, a ty możesz po prostu cieszyć się wakacjami. Na szczęście możliwości korzystania z kryptowalut jest coraz więcej - ludzie wciąż szukają massadopszenu (przyjęcia masowego). 
 
Jaką kartę lepiej wybrać? Niech Pani da nam kilka porad. 

W tym wypadku tylko użytkownik wybiera, co jest wygodniejsze dla niego w codziennym życiu. Z kartami kryptowalutowymi ogólnie wszystko jest bardzo proste: karta jest połączona bezpośrednio z portfelem kryptowalutowym użytkownika, pobiera z niego pieniądze i automatycznie przelicz wszystko na wybraną walutę. Jednocześnie płacisz nią jak zwykłą kartą debetową. Prowizja za przewalutowanie jest bardzo niska lub nie ma jej wcale, w zależności od wydawcy karty. 

Jakie są kryteria wyboru w ogóle?

Po pierwsze, warunki przeliczenia: jaka jest prowizja, czy same przeliczenie jest automatyczne, czy trzeba je wykonać ręcznie. Musisz także wiedzieć, gdzie planujesz korzystać się z karty: należy pamiętać, że nie wszystkie rodzaje kart działają w Europejskim Obszarze Gospodarczym. No i oczywiście należy sprawdzać reputację wydawcy karty, jego niezawodność i bezpieczeństwo. 

Istnieją jednak firmy i całe regiony, w których można płacić bezpośrednio z portfela kryptowalutowego. Na przykład w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest tam w ogóle wolność maksymalna. Własnie w Emiratach Arabskich dokonałam pierwszego dużego zakupu za kryptowalute. Ogólnie, mogę płacić za nieruchomości, wynajem samochodów, a nawet płacić rachunki w niektórych restauracjach lub sklepach odzieżowych. Jako kobiecie, mi to się podoba najbardziej. 
 
Niech Pani powie nam więcej na ten temat. Jakie marki można kupić za pomocą kryptowalut? 

Wiele luksusowych marek akceptuje płatności kryptowalutami: Gucci, Off-White, Balenciaga. Odzież z rynku masowego nie jest wyjątkiem: w tym samym H&M możesz zmienić swoją garderobę na nową za kryptowalutę. Branża modowa nie stoi w miejscu i również digitalizuje się, aby nadążyć za trendem. Dlatego wykorzystuje możliwości współczesnego pieniądza bardzo aktywnie i z przyjemnością. 

Dziś zakup torebki lub ubrania za bitcoiny nie jest niczym nowym, a nawet zakup samochodu lub mieszkania staje się codzienością. Chociaż kilka lat temu było to coś graniczące z fantastyką. 

Jeśli mam możliwość płacenia kryptowalutami, to  robię. Po prostu dlatego, że jest to bardzo wygodne.
 
Jednak nie wszystkie państwa i nie wszystkie firmy spieszą się, aby akceptować kryptowaluty wraz ze zwykłymi pieniędzmi... W jaki sposób kryptowaluta jest wygodniejsza niż zwykłe płatności kartą bankową dla Pani osobiście? 

Jestem bardzo zmęczona tradycyjną bankowością. Zwłaszcza czas spędzony na biurokracji.  Pomimo tych niedogodności nadal istnieją limity i ogromne oprocentowanie usług, zwłaszcza w przypadku przelewów międzynarodowych. Niech Państwo porówna ich do operacji z kryptowalutami, w których masz szybkie przelewy bez pośrednika, co powoduje minimalną cenę za przelew. Do tego jest zdecentralizowana. I te zalety są dostępne nie tylko dla dużych inwestorów kryptowalutowych, ale także dla każdego użytkownika.

Oczywiście nie zrezygnowałam całkowicie z tradycyjnych usług bankowych, chociaż i w nich szukam wygodniejszych opcji. Na przykład preferuję banki z Emiratów Arabskich. 

Ale nadal większość moich finansów jest w kryptowalutach. Kiedy pojawiły się portfele kryptowalutowe, a teraz karty kryptowalutowe, nie widzę sensu w traceniu czasu na zastanawianie się, jak dokonać następnej płatności. Lepiej poświęcić ten czas sobie, swoim zainteresowaniom, rodzinę i rozwojowi biznesu. Dlatego nie rozumiem,dlaczego niektóre firmy wciąż się wahają i tak powoli dołączają do tego procesu pomimo dużych kroków w massadopszenie(przyjęciu masowym). Nie widzę sensu aby opierać się technologiom, korzystanie z których również ci dadzą przewagę nad konkurentami.