Ranking laptopów, weryfikacja parametrów sprzętu – wybierz mądrze swój przyszły laptop!

mat. pras.
mat. pras.

Koniec roku generuje wiele okazji, które sprzyjają wymianie dotychczasowego sprzętu. Mikołajki, Black Friday, Święta Bożego Narodzenia, wietrzenie magazynów sklepowych – to wszystko sprawia, że wraz z końcem roku chętniej otwieramy nasze portfele. Tu pojawia się jednak morze pytań, dotyczących tego, czym się kierować przy zakupie laptopa i czym powinien się on cechować. Wydajnym procesorem np. od Intel Core, długim czasem pracy na baterii? Ile pamięci RAM powinien mieć, czy warto sięgnąć po model posiadający podświetlaną klawiaturę, a może czytnik linii papilarnych? Te wszystkie aspekty mogą powodować trudności w przy wyborze laptopa. Spieszymy zatem z poradnikiem!

Ranking laptopów – czym się kierować podczas wyboru sprzętu?

Punktem wyjściowym przed rozpoczęciem poszukiwań powinno być jasne sprecyzowanie celów, do jakich laptop ma być przeznaczony. Zupełnie inny sprzęt będzie konieczny dla zapalonych entuzjastów gier komputerowych, a inny dla osób, które poszukują sprzętu do wydajnej pracy. Jeszcze inne urządzenie będzie spełniało potrzeby tych osób, które szukają podstawowego laptopa do użytku prywatnego, umożliwiającego surfowanie po sieci, obejrzenie filmu czy korzystanie z mediów społecznościowych. Dzięki takiej dogłębnej analizie swoich potrzeb o wiele łatwiej będzie Ci przystąpić do określenia parametrów, jakie powinien cechować dany sprzęt. Pomocne wówczas okażą się rankingi laptopów, przygotowywane przez prawdziwych fachowców i specjalistów z branży, którzy nie tylko będą posiłkować się wymaganymi parametrami do konkretnego przeznaczenia sprzętu, ale również przytoczą przykłady najlepszych urządzeń w swoim zakresie cenowym.

Co wyróżnia laptopy biznesowe?

Laptopy biurowe różnią się nieco od tych przeznaczonych do użytku prywatnego. Nie oznacza to jednak, że muszą one być automatycznie przystosowane do obsługi zaawansowanego oprogramowania. Bardziej chodzi w tym przypadku o to, że taki sprzęt przeznaczony do pracy powinien cechować się solidną konstrukcją oraz wysoką wydajnością, która pozwoli na wielozadaniową pracę. Laptop przeznaczony do pracy powinien być także lekki – z definicji jest niejako mobilny, zatem powinien ułatwiać użytkownikom komfortowe przenoszenie go z miejsca na miejsce, a tym samym – na pracę zdalną. Na rynku można obecnie znaleźć ultralekkie laptopy, których waga nie przekracza nawet jednego kilograma. Z reguły idzie to w parze również z adekwatnie wysoką ceną. 

Koniecznie sprawdź, czy taki sprzęt ma również mocniejsze podzespoły oraz pojemny dysk twardy. Skupiając się na aspekcie wewnętrznym – obudowa takiego laptopa powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego lub metalu. W efekcie będzie on wytrzymały na relokowanie go i częste przenoszenie. Kolejny istotny aspekt dotyczy klawiatury – z uwagi na wiele godzin spędzonych przed ekranem laptop biznesowy jest narażony na zalanie, co z kolei może skutkować zepsuciem się podzespołów.

Jaki laptop wybrać do użytku domowego?

Jeżeli jesteś na etapie poszukiwań sprzętu, który ma być przeznaczony przede wszystkim na użytek prywatny, weź pod uwagę, do jakich celów przede wszystkim będziesz go używać. Gry komputerowe? Jeśli jesteś fanatykiem najnowszych tytułów – warto wziąć pod uwagę rodzaj karty graficznej w potencjalnym sprzęcie. Jeżeli zaś urządzenie ma służyć głównie do przeglądania sieci, surfowania po internecie, sprawdzania poczty elektronicznej, korzystaniu z mediów społecznościowych – wówczas ciekawą alternatywą mogą być tutaj notebooki budżetowe, które stanowią kompromis jakości do ceny. Pozwalają również na oglądanie filmów na monitorze oraz korzystanie z dobrodziejstw e-commerce.

Niezależnie od tego, czy szukasz najlepszego laptopa do pracy czy rozrywki, weź pod uwagę dostępne w sieci rankingi laptopów. Takie przydatne zestawienie z konkretnymi modelami znajdziesz np. tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul–ranking–laptopow.bhtml.

Dysk SSD, pamięć RAM, zintegrowana karta graficzna – co wziąć uwagę podczas zakupu sprzętu?

Jeżeli chcesz wybrać naprawdę dobry i uniwersalny sprzęt, który sprawdzi się zarówno do użytku domowego, jak i do pracy – warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Najlepsze laptopy zarówno do wykonywania pracy, jak i do użytku prywatnego powinny mieć 8 GB RAM (absolutne minimum to 4 GB) pamięci. Dysk twardy powinien z kolei mieć 120 GB, jednak lepiej sprawdzi się tutaj dysk SSD. Wbudowany bluetooth pozwoli na łatwą i intuicyjną obsługę takich urządzeń jak mysz komputerowa, słuchawki czy też głośniki. Takie sparowanie urządzenia jest naprawdę łatwe i intuicyjne, zajmuje chwilę i co ważne – uwolni Cię od plączących się kabli.

Powyższy poradnik powinien dostarczyć wielu wartościowych informacji na temat szukania najlepszego sprzętu, który spełni Twoje oczekiwania zarówno pod kątem funkcjonalności jak i ceny!