Świąteczna promocja! Teraz prenumerata z super prezentami. Dowiedz się więcej ›› x

Ranking ekspresów kolbowych – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

mat. pras.
mat. pras.

Smak ulubionej kawy jest tym, czego wiele osób potrzebuje, aby dobrze zacząć dzień. Nie trzeba kupować drogiego sprzętu, aby przyrządzić pyszną kawę w domu, ponieważ stosunkowo tani ekspres kolbowy w zupełności wystarczy. Jaki ekspres kolbowy wybrać?

Chociaż w odróżnieniu od ekspresów automatycznych ekspres kolbowy jest ekspresem ręcznym, to właśnie on jest używany w dobrych kawiarniach. Ranking najlepszych ekspresów kolbowych znajdziesz na stronie https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ekspres-kolbowy-ranking.bhtml. Jakie są ich zalety?

Czym jest ekspres kolbowy?

Ekspresy kolbowe należą do ekspresów ciśnieniowych. Jako że zaparzanie kawy w ekspresie kolbowym polega na zalaniu ziaren gorącą wodą pod wysokim ciśnieniem (nawet 15 barów), otrzymujemy pyszny napar, który charakteryzuje się głębokim smakiem i aromatem. Sposób parzenia sprawia też, że kawa ma charakterystyczną piankę. Do przygotowania napoju można użyć kawy mielonej lub zmielić wcześniej ziarna kawy. Choć kolbowy ekspres zazwyczaj nie ma opcji mielenia kawy, niektóre modele mają wbudowany młynek. Długość parzenia zależy od osobistych preferencji. Im więcej kawy ubijemy w kolbie, tym mocniejsza będzie kawa, którą otrzymamy. Długie parzenie kawy sprawia natomiast, że jej smak jest łagodniejszy. Możliwość samodzielnej regulacji mocy napoju to duży atut ekspresów kolbowych, które docenią prawdziwi smakosze. Nie bez powodu to właśnie dobry ekspres kolbowy, a nie ekspres automatyczny, służy do przygotowywania kawy w profesjonalnych kawiarniach.

Ranking ekspresów kolbowych – na jakie urządzenia warto zwrócić uwagę?

Duży wybór urządzeń sprawia, że każdy może wybrać najlepszy ekspres kolbowy, dostosowany do własnych potrzeb. Szczególną uwagę warto zwrócić na dodatkowe funkcje, którymi różnią się od siebie poszczególne modele. Jakie urządzenia zajmują wysokie pozycje w rankingu ekspresów kolbowych? 

  • W czołówce znajduje się profesjonalny ekspres kolbowy Gastroback 42640 dla największych smakoszy. Urządzenie przygotuje nie tylko klasyczne espresso, ale też inne rodzaje kaw, takie jak: latte macchiato, cappuccino, americano i ristretto. Ugotujesz tu również wodę na herbatę, dzięki czemu nie musisz używać czajnika. Wysoka jakość wykonania sprawia, że przez lata będziesz się cieszyć w domowym zaciszu kawą jak z kawiarni.
  • Duży wybór kaw oferuje również Breville Barista Max VCF126X, który również znajduje się na liście najlepszych ekspresów kolbowych. Na uwagę zasługuje tu młynek, który ma aż 30 ustawień mielenia kawy, oraz pokrętło z regulatorem stabilizującym temperaturę wody. Jest też system grzewczy Thermoblock, który oszczędza czas i energię.
  • Osoby, które nie chcą wydać zbyt dużo na ekspres, powinny zwrócić uwagę na model Breville VCF045X5, który sprawdzi się w każdej kuchni. Jest on wyposażony w funkcję automatycznego czyszczenia, dzięki czemu łatwo utrzymać go w czystości. Można w nim przygotować różne rodzaje kawy i gorącą wodę.
  • Jeśli interesują Cię najlepsze ekspresy kolbowe, zwróć też uwagę na Sage Barista Express SES875BSS, czyli ekspres kolbowy, który umożliwia podgrzewanie filiżanek i ma wbudowany ubijak. System niskociśnieniowego parzenia wstępnego wzmacnia smak i aromat kawy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu kolbowego?

Jako że ekspres do kawy ma służyć przez wiele lat, ważne, aby był funkcjonalny i dopasowany do potrzeb osób, które będą z niego korzystać. Wraz ze wzrostem liczby osób, które doceniają dobrą kawę, rośnie też potrzeba posiadania urządzeń, które umożliwią przygotowanie napoju o doskonałym smaku i aromacie. Do takich urządzeń należą ekspresy kolbowe, dlatego osoby, które chcą rozwijać swoje umiejętności w zakresie parzenia kawy, powinny rozważyć zakup takiego ekspresu. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Ciśnienie – odpowiednie ciśnienie wody w ekspresie jest kluczowe, aby przygotować kawę o wyjątkowym smaku i aromacie. Aby przygotować idealne espresso, ciśnienie powinno wynosić około 9 bar. Przydatną funkcją jest też możliwość zmiany ciśnienia.
  • Rodzaj pompy – pompy rotacyjne pracują ciszej, jednak ekspresy w nie wyposażone są zwykle droższe. Z kolei pompa wibracyjna jest odporna na brak wody, jednak przy wolniejszej pracy ekspresu może nie utrzymywać stałego ciśnienia.
  • Regulacja temperatury – temperatura wody podczas zaparzania kawy powinna wynosić między 88 a 92 stopnie, jednak coraz większa liczba ekspresów umożliwia dostosowanie temperatury do rodzaju kawy, jaką chcemy zaparzyć. 
  • System spieniania mleka – choć wiele osób zaczyna dzień od klasycznego espresso, miłośników latte czy cappuccino również jest wielu. Jeśli do nich należysz, zwróć uwagę, czy ekspres kolbowy, który zamierzasz kupić, jest wyposażony w dyszę do spieniania mleka. 
  • Sposób podgrzewania wody – tradycyjny bojler podgrzewa większą ilość wody, dzięki czemu jednocześnie można przygotować kilka filiżanek kawy. Z kolei technologia thermoblock sprawia, że woda szybciej się nagrzewa, co pozwala oszczędzać czas i energię. 
  • Jakość wykonania – to również istotna cecha, która wpływa na trwałość urządzenia. Najtańsze ekspresy są zwykle wykonane z plastiku, co ma wpływ na jakość parzonej kawy. Urządzenia ze stali nierdzewnej są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.