Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Porada gastrologiczna bez wychodzenia z domu? Sprawdź, jak to zrobić!

mat. pras.
mat. pras.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego bywają dokuczliwe i często uniemożliwiają wyjście z domu. Aby skonsultować swoje objawy, wystarczy sięgnąć za telefon i odbyć wizytę z lekarzem online w e-przychodni. Udzieli on wskazówek dotyczących leczenia, zaleci niezbędne lekarstwa czy wystawi zwolnienie.

Rejestracja u gastrologa

To szybka i łatwa w przeprowadzeniu procedura, niezbędna do odbycia e-konsultacji. Na platformie e-przychodni znajduje się formularz zgłoszeniowy, który warto rzetelnie wypełnić, aby wstępnie zapoznać lekarza z problemem, z którym chcesz się zgłosić.

Podczas rejestracji wybiera się w kalendarzu dzień konsultacji. To bardzo elastyczny grafik, dlatego możesz dopasować odpowiedni dla siebie dzień oraz godzinę. Obejmuje on nierzadko weekendy, a nawet święta, a e-przychodnia jest czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu, dlatego zgłoszenie możesz wysłać o dowolnej porze bez kolejek, bez skierowania i bez dojazdów. Co więcej, gastrolog online może odpowiedzieć na Twoje zgłoszenie nawet w ciągu godziny! To komfortowy sposób odbycia konsultacji medycznej w razie pilnej potrzeby.

Co przygotować na e-spotkanie?

Oprócz danych osobowych, takich jak numer PESEL, jeśli nie jesteś stałym abonentem e-przychodni, dobrze jest przygotować pewne dokumenty oraz informacje dotyczące problemu zdrowotnego. Cenne mogą okazać się m.in.:

  • opis dolegliwości, w tym ich charakter, okoliczności pojawienia się, intensywność, lokalizacja,
  • historia choroby, obejmująca przeprowadzone wcześniej badania z wynikami i konsultacje z innymi lekarzami,
  • historia choroby rodziny (jeśli zdarzały się podobne problemy gastrologiczne),
  • lista przyjmowanych leków na stałe lub doraźnie wraz z określeniem dawkowania.

Poza tym zadbaj o to, aby mieć sprawne i dobrze naładowane urządzenie mobilne, z którego odbędziesz e-konsultację. Musi mieć ono także wbudowany system audiowizualny, czyli mikrofon i kamerę, a przede wszystkim dostęp do Internetu. Wówczas nie tylko porozmawiasz z gastrologiem, ale także zobaczysz się z nim w kamerce. Opcjonalnie możesz odbyć wyłącznie rozmowę, a nie wideokonferencję. Wtedy niezbędny jest dobry zasięg sieci GSM.

Co dalej?

Po wysłaniu zgłoszenia do gastrologa online wystarczy poczekać na wybrany przez siebie termin spotkania. E-konsultacja przebiegiem nie odbiega znacząco od wizyt odbywających się w gabinetach przychodni stacjonarnych. Lekarz przeprowadza wywiad, analizuje przedstawione przez Ciebie informacje, proponuje tok leczenia. W zależności od Twoich potrzeb zdrowotnych możesz uzyskać w trakcie e-spotkania ważne wskazówki dotyczące np. postępowania zachowawczego. Gastrolog wskaże Ci, co należy robić, aby nie doszło do nawrotów problemu lub aby wydłużyć okres remisji objawów.

Specjalista może wystawić skierowanie na dodatkowe badania niezbędne do postawienia diagnozy bądź w ramach monitoringu stanu zdrowia i postępów leczenia w późniejszym okresie. Jest także możliwość uzyskania e-zwolnienia lub przedłużenia już trwającego zwolnienia, a także e-recepty.