Oczyszczacz powietrza – jaki wybrać i jak działa?

mat. pras.
mat. pras.

Może być dla Ciebie zaskoczeniem, że powietrze we wnętrzu bywa czasami bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz! Aby możliwe było zniwelowanie tego efektu, stosuje się oczyszczacze powietrza. Przepływ powietrza przez filtry sprawia, że powracające do otoczenia powietrze jest oczyszczone. Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza, chroniący przed lotnymi związkami organicznymi i innymi zanieczyszczeniami? Jakie parametry są najważniejsze przy oczyszczaniu powietrza? Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które składa się z wentylatorów i filtrów. Wentylatory mają za zadanie zasysanie powietrza z otoczenia, a następnie przepuszczenie go przez filtry, które oddzielają wszelkie zanieczyszczenia od reszty powietrza. Kiedy powietrze staje się oczyszczone, zostaje wydmuchiwane do otoczenia. Działanie oczyszczaczy powietrza jest uzależnione od rodzaju zastosowanych filtrów. W większości urządzeń stosowane są trzy ich rodzaje. Pierwszym z nich jest filtr wstępny, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia z powietrza, np. sierść, złuszczony naskórek czy kurz. Drugim rodzajem filtra jest filtr węglowy, którego głównym składnikiem jest węgiel aktywny. Skutecznie neutralizuje on intensywne zapachu i związki organiczne z powietrza. Trzecim rodzajem filtrów są filtry HEPA, które są najbardziej zaawansowane z powyższych. Usuwają niemal 100 proc. zanieczyszczeń z powietrza.

Oczyszczacze powietrza – najważniejsze parametry

Parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę wybierając oczyszczacz powietrza, jest rodzaj zastosowanych filtrów. Oprócz tego, bardzo istotna jest głośność pracy. Z oczyszczacza powietrza często korzysta się przez całą dobę, także w nocy, dlatego tak ważne jest, by nie pracował on zbyt głośno i nie zakłócał snu. Dobre oczyszczacze posiadają tryb pracy nocnej, który umożliwia wyjątkowo cichą pracę nieprzerywającą snu i nocnego odpoczynku.

Oczyszczacze powietrza mogą posiadać wiele dostępnych trybów pracy, które umożliwiają dostosowanie pracy urządzenia do indywidualnych potrzeb. Poza tym, istotne jest posiadanie czujnika monitorującego jakość powietrza w czasie rzeczywistym, co pozwala na kontrolę, czy urządzenie działa i rzeczywiście oczyszcza powietrze. Wydajność oczyszczania jest bardzo ważnym parametrem, który musisz wziąć pod uwagę. 

Ranking oczyszczaczy powietrza

Dobry oczyszczacz powietrza jest naprawdę doskonałym urządzeniem, które sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jeżeli nie wiesz, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie trzech najpopularniejszych modeli, które z całą pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC- absolutny faworyt

Zdecydowanym faworytem wśród oczyszczaczy powietrza jest urządzenie marki Sharp. Posiada wbudowanych sześć czujników, które skutecznie regulują parametry pracy i wpływają na jej skuteczność i oszczędności. Czujnik sprawdza nie tylko poziom zanieczyszczenia, ale także temperaturę wnętrza i poziom wilgotności, a nawet światło. Tym jednak, co cechuje to urządzenie, jest technologia Plasmacluster. Pozwala ona na nasycenie pokoju ciężkimi aerojonami, które nawiewane są wraz z oczyszczonym powietrzem. Technologia ta pozwala na niszczenie wszelkich wirusów, grzybów i drobnoustrojów. Dzięki zastosowaniu wielu innych technologii, drobinki zanieczyszczeń stają się zbyt ciężkie i nie dostają się do płuc.

Dyson Pure Hot + Cool Link HP04

Na drugim miejscu w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza jest nowoczesny Dyson, wyróżniający się wyjątkowym designem. Oczyszczacz ten cechuje się ogromną wydajnością sięgającą nawet 1116 m3/h. Warto podkreślić, że Dyson to wentylator i ogrzewacz w jednym. Równomiernie ogrzewa, doskonale oczyszcza, a przy tym wygląda bardzo designersko. Stan zanieczyszczenia pyłkami wyświetlony jest na czytelnym wyświetlaczu. Wysoka wydajność oczyszczacza sprawia, że jest to propozycja idealna dla każdego, kto dba o czyste powietrze w swoim domu.

Philips Dual Scan AC3858/50

Naszą trzecią propozycją jest Philips Dual Scan AC3858/50. Idealnie oczyszcza powietrze, usuwając z niego lotne związki organiczne, a dodatkową cechą jest skuteczne nawilżanie powietrza. Przepływ powietrza jest naprawdę imponujący, co sprawia, że urządzenie jest bardzo wydajne i skuteczne. Zastosowanie węgla aktywnego oraz tryb automatyczny gwarantują najlepszą efektywność działania.

Więcej polecanych modeli oczyszczaczy powietrza znajdziesz tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-oczyszczaczy-powietrza.bhtml.

Jak wybrać wydajny oczyszczacz powietrza?

Zastanawiasz się pewnie, jaki oczyszczacz powietrza kupić. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Oczyszczacz powietrza powinien zawierać zaawansowany filtr hepa, który pozwoli na najbardziej skuteczne usuwanie z powietrza zanieczyszczeń. Filtr hepa usuwa z otoczenia wszystko, również nieprzyjemne zapachy i wiele lotnych związków organicznych. Wybierz model z funkcją nawilżania, dzięki czemu oczyszczacz powietrza nie tylko oczyści otoczenie, ale także stworzy przyjemny mikroklimat. Nawilżacz powietrza i oczyszczacz w jednym to urządzenie, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.