Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Niezapomniane momenty w historii polskich olimpijczyków

Zdjęcie autorstwa Anthony : ) z Pexels

Zdobycie medalu na igrzyskach olimpijskich nie należy do łatwych osiągnięć. Ten najbardziej prestiżowy turniej sportowy wymaga od zawodników wielu lat ciężkiej pracy i poświęceń. Aby zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie, sportowiec musi osiągnąć bardzo wysoki poziom umiejętności i spełnić wyśrubowane normy kwalifikacyjne.

Polacy pod względem liczby medali należą do światowych „średniaków” – plasujemy się na 19. miejscu. Postanowiliśmy dziś wybrać dla Was trójkę zawodników, których sukcesy pamięta cały świat.

Medale olimpijskie Adama Małysza

Adam Małysz to legenda polskiego narciarstwa i jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii. Na igrzyskach olimpijskich zdobył w sumie cztery medale, w tym dwa srebrne i dwa brązowe. Jego osiągnięcia przyczyniły się do wzrostu popularności skoków narciarskich w Polsce i zdecydowanie wpłynęły pozytywnie na zainteresowanie tym sportem – widać to zarówno w sukcesach kolejnych generacji skoczków, lecz również chociażby w ofercie polskich buków, takich jak PZBuk, którzy zaczęli regularnie oferować zakłady na skoki. Rzućmy więc okiem na okoliczności jego osiągnięć na zimowych igrzyskach olimpijskich.

●    Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City (2002) – Adam Małysz zadebiutował na zimowych igrzyskach olimpijskich w 2002 roku w Salt Lake City. W konkursie indywidualnym na skoczni normalnej zdobył srebrny medal, przegrywając tylko z Simonem Ammannem ze Szwajcarii. W konkursie drużynowym polska reprezentacja w skokach narciarskich w składzie: Adam Małysz, Robert Mateja, Wojciech Skupień i Andrzej Mądry zdobyła brązowy medal.
●    Igrzyska Olimpijskie w Turynie (2006) – cztery lata później Adam Małysz pojawił się na igrzyskach olimpijskich w Turynie jako jeden z głównych faworytów. W konkursie indywidualnym na skoczni dużej zdobył brązowy medal, przegrywając tylko z Finem Janne Ahonenem i Austriakiem Thomasem Morgensternem. W konkursie drużynowym polska reprezentacja w składzie: Adam Małysz, Robert Mateja, Michał Doleżal i Kamil Stoch zajęła 4. miejsce.
●    Igrzyska Olimpijskie w Vancouver (2010) – na igrzyskach w Vancouver Adam Małysz zajął 6. miejsce w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej, a w konkursie indywidualnym na skoczni dużej zdobył srebrny medal, przegrywając tylko z Simonem Ammannem ze Szwajcarii. W konkursie drużynowym polska reprezentacja w składzie: Adam Małysz, Kamil Stoch, Robert Mateja i Jan Ziobro zdobyła brązowy medal.

Medale Anity Włodarczyk

●    Igrzyska Olimpijskie w Londynie (2012) – w Londynie Anita walczyła o zwycięstwo z Rosjanką Tatianą Lysenko i Chinką Zhang Wenxiu, lecz rywalki ostatecznie musiały uznać wyższość naszej reprezentantki. Na igrzyskach w Londynie Anita Włodarczyk zdobyła swoje pierwsze olimpijskie złoto, uzyskując niezłe rezultaty w eliminacjach i wręcz fenomenalne w konkursie głównym – zakończyła konkurs z wynikiem 77,60 m.
●    Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro (2016) – cztery lata później Anita Włodarczyk pojawiła się na igrzyskach w Rio de Janeiro jako jedna z głównych faworytek do walki o złoty medal. W eliminacjach rzuciła 76,93 m, następnie w finale poprawiła ten wynik, rzucając młotem na odległość 82,29 metrów i pobijając jednocześnie własny rekord świata. Ten złoty medal olimpijski w karierze Anity Włodarczyk przyniósł jej ogromną sławę i uznanie w Polsce i na całym świecie.
●    Igrzyska Olimpijskie w Tokio (2021) – Anita Włodarczyk wyruszyła do Tokio ponownie jako jedna z faworytek do zdobycia złotego medalu. W eliminacjach uzyskała najlepszy rezultat i rzuciła młotem na odległość 76,99 metrów, co zapewniło jej awans do finału. W finale Anita nie zawiodła i już w pierwszej serii rzutów uzyskała wynik 78,48 metrów, co dało jej prowadzenie, którego nie oddała już do końca zawodów. Ostatecznie Anita zdobyła trzeci złoty medal olimpijski w karierze, co czyni ją jedną z najbardziej utytułowanych polskich sportsmenek.

Medale Ireny Szewińskiej

Irena Szewińska po dziś dzień jest jedną z najwybitniejszych sportsmenek w historii lekkoatletyki. Na letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 roku udało jej się zdobyć trzy medale, w tym złoty, srebrny i brązowy – do tej pory żaden polski sportowiec nie uzyskał podobnego wyniku w jednych igrzyskach!

●    Złoty medal w biegu na 200 metrów – Irena Szewińska wystartowała w biegu na 200 metrów jako jedna z faworytek. W finale uzyskała czas 23,03 s, co pozwoliło jej na zdobycie złotego medalu i ustanowienie nowego rekordu olimpijskiego. Był to pierwszy w historii złoty medal olimpijski zdobyty przez polską lekkoatletkę.
●    Srebrny medal w biegu na 100 metrów – nasza sportsmenka w Tokio wzięła również udział w biegu na 100 metrów. W finale uzyskała świetny czas 11,5 s, co pozwoliło jej na zdobycie srebrnego medalu. Szewińska przegrała tylko z Amerykanką Wyomią Tyus. Był to pierwszy w historii medal olimpijski zdobyty przez polską lekkoatletkę w biegu na 100 metrów!
●    Brązowy medal w sztafecie 4 × 100 metrów – jakby tego było mało, Szewińska wzięła również udział w sztafecie 4 × 100 metrów. Polska drużyna w składzie Teresa Ciepły, Halina Górecka, Ewa Kłobukowska i Irena Szewińska zajęła trzecie miejsce, uzyskując czas 43,6 s i zdobywając brązowy medal.