Na czym polega praca UX Designera?

UX Designer to jeden z nowszych zawodów XXI wieku i jest coraz chętniej wybieraną profesją przez młodych grafików. Niewielu ludzi jednak wie, czym tak właściwie zajmuje się projektant UX.
Kim jest UX Designer?
Duża część osób, jakie interesują się zawodami graficznymi lub chcą w nich pracować, zastanawia się nad stanowiskiem UX Designer – co robi się jednak na takim stanowisku i jakie jest wyjaśnienie tej nazwy? Rozwinięcie skrótu UX Designer odnosi się do User Experience Designer, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza projektanta doświadczeń użytkownika.
UX Designer zajmuje się projektowaniem aplikacji, serwisów, a także stron internetowych. Jego głównym celem jest dostosowywanie projektu do potrzeb odbiorcy, a także maksymalne podniesienie funkcjonalności produktu oraz usług. Każda zmiana dokonywana przez projektanta doświadczeń jest poprzedzona odpowiednimi badaniami na potencjalnych użytkownikach, które pomagają ocenić wymagania klientów i ich preferencje.
UX Designer – jakie są wymagania na to stanowisko?
Obecnie oprócz umiejętności stricte technicznych, jakie są podstawą do zatrudnienia osoby na stanowisku UX Designera, rekruterzy zwracają uwagę także na zdolności miękkie, takie jak komunikatywność i kreatywność. Jeśli chodzi o najważniejsze zdolności, jakie często można znaleźć w ogłoszeniach o pracę to przede wszystkim znajomość języków programowania takich jak: CSS, JavaScript i HTML.
Ponadto kandydat na UX Designera powinien znać proces projektowania, porozumiewać się językiem angielskim na poziomie pozwalającym na swobodną komunikację, mieć wiedzę na temat tworzenia stron internetowych, które zachęcają użytkownika do konkretnego działania, być zaznajomionym z projektowaniem pod SEO oraz znać praktyczne informacje na temat programów do tworzenia kreacji. Poza technicznymi predyspozycjami każdy kandydat powinien wykazywać takie cechy jak: myślenie analityczne, empatia, umiejętność słuchania, asertywność, zmysł estetyczny, a także zdolność do pracy w zespole.
UX Designer – jak szukać pracy w tym zawodzie?
Znalezienie pracy jako UX Designer może wiązać się z niemałym trudem, jaki musi zadać sobie kandydat w trakcie poszukiwań. Jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom takim jak portale dedykowane do wyszukiwań ofert stanowisk w branży IT cały proces może być przyjemny i szybki. Tego typu strony internetowe pozwalają na przefiltrowanie setek ofert, które można dostosować pod doświadczenie, wykorzystywane programy i technologie, język pracy, a nawet wynagrodzenie. Jednak przed udaniem się na tego typu portale powinno się przygotować odpowiednie CV.
Aplikacja na stanowisko UX Designer – jak powinno wyglądać gotowe CV?
Należy pamiętać, żeby w CV zawrzeć tylko prawdziwe informacje. Jak się okazuje, pracodawcy odrzucają ponad połowę życiorysów zawodowych, ze względu na podejrzenie nieprawdziwości opisów w dokumencie. Kolejną ważną kwestią w CV jest przejrzysty i estetyczny motyw, który będzie się komponował z resztą tekstu. Warto mieć również na uwadze, że opisy nie powinny być zbyt długie.
W przypadku, gdy CV jest zbyt obszerne, może być ono ominięte w procesie rekrutacyjnym. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, jaki ma wpływ na pozytywne rozpatrzenie kandydatury na stanowisko UX Designera, jest dodanie zdjęcia w życiorysie. Zobaczenie zdjęcia kandydata przez osobę z HR jest pierwszym wrażeniem, jakie jest wywołane przez aplikanta. Warto, więc zadbać o to, aby było pozytywne. Ważne, aby zdjęcie było wykonane profesjonalnie.
Aplikacja na stanowisko UX Designer – na co zwracają uwagę rekruterzy?
Badania eye-trackingowe wykazały, że rekruterzy największą wagę przykładają do doświadczenia zawodowego. Jest to najbardziej istotny element, ponieważ świadczy o tym, że kandydat ma odpowiednie kompetencje na stanowisko, na jakie aplikuje. Dodatkowo jest ono ważne ze względów na brak potrzeby wdrożenia potencjalnego pracownika. Dzięki temu, że ma on doświadczenie, pracodawca będzie mógł liczyć na samodzielną pracę przyszłego zatrudnionego bez obaw o dodatkowe szkolenia.