Mądrze korzystaj z energii. Wprowadź w domu dobre nawyki

Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej to nie tylko oszczędność na naszych rachunkach. Powinien to być już wręcz obowiązek – im mniej prądu zużyjemy, tym niższe będą ceny dla wszystkich i tym więcej zaoszczędzimy tak potrzebnych surowców. PGE Polska Grupa Energetyczna w najnowszej kampanii zachęca do mądrego korzystania z energii elektrycznej.
Kryzys energetyczny, spowodowany głównie przez wojnę ekonomiczną wypowiedzianą przez Rosję Europie oraz działania wojenne prowadzone przez ten kraj na Ukrainie, powoduje wzrost cen energii elektrycznej. Rząd Mateusza Morawieckiego poprzez obniżenie VAT-u i akcyzy oraz wprowadzenie cen maksymalnych na 2023 rok powstrzymuje wzrost cen. Mimo wszystko energia elektryczna jest droższa niż dotychczas, więc warto racjonalnie nią gospodarować.
„Mądrze korzystaj z energii”
Odpowiedzią na te dylematy jest najnowsza kampania PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jej celem jest promowanie efektywnych sposobów korzystania z energii elektrycznej. Na specjalnie uruchomionej stronie internetowej www.madrze-korzystaj.pl każdy użytkownik, korzystając ze specjalnie przygotowanego kalkulatora, może policzyć zużycie i koszty energii dla poszczególnych urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym.
– Mądre korzystanie z dobra, jakim jest energia elektryczna, powinno nam towarzyszyć każdego dnia. Szczególnie teraz, gdy wojna wywołana przez Putina na Ukrainie zachwiała sytuacją geopolityczną i wywołała światowy kryzys energetyczny. Każdy z nas, zmieniając swoje nawyki, może mądrze korzystać z energii elektrycznej i ograniczyć jej zużycie, a tym samym, zmniejszyć swoje rachunki – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
PGE przygotowała specjalny spot, który można zobaczyć w telewizji i serwisach internetowych, w tym w mediach społecznościowych, a w największych miastach zawisły billboardy zachęcające do mądrego korzystania z energii elektrycznej. Najważniejszym elementem kampanii jest jednak strona internetowa www.madrze-korzystaj.pl, na której można policzyć zużycie energii poszczególnych sprzętów domowych oraz zapoznać się z praktycznymi poradami dotyczącymi wyboru oraz użytkowania sprzętów elektrycznych.
Warto wiedzieć
W obliczu kryzysu energetycznego rząd wprowadził rozwiązania gwarantujące, że przeciętna polska rodzina nie zapłaci za energię elektryczną w przyszłym roku więcej niż w obecnym. Jednocześnie będą obowiązywały też limity zużycia energii, do których jej cena będzie niezmienna. Za energię zużytą powyżej limitu od 2000 do 3000 kWh (w zależności od rodziny) będziemy płacić już więcej. Limity określono w ten sposób, by większość polskich rodzin mieściła się w nich bez problemu. Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa bowiem rocznie nieco poniżej 2000 kWh.
Warto jednak zweryfikować swoje obecne zużycie. Można to zrobić przeglądając rachunki za energię elektryczną i dodając do siebie zużycie w odpowiadających pełnemu rokowi okresach rozliczeniowych. Niezależnie od tego, czy mieścimy się w limicie, czy nie, warto też pomyśleć o dodatkowym zmniejszeniu zużycia energii.
Mamy wpływ
Przeglądając rachunek na pewno zauważymy, że większość pozycji na nim to tzw. opłaty zmienne. Oznacza to, że ich wysokość zależy od naszego zużycia. Im mniej prądu pobierzemy, tym mniejszy rachunek zapłacimy. Żeby ograniczyć zużycie energii elektrycznej nie musimy jednak z niczego rezygnować. Wystarczy korzystać mądrze, czyli wtedy, kiedy tego potrzebujemy, i tak, jak potrzebujemy. Co to oznacza?
Po pierwsze wyróbmy w sobie i w domownikach nawyk wyłączania wszystkiego, z czego nie korzystamy. Wyłączajmy światło wychodząc z pomieszczenia, wyłączajmy telewizor, którego nikt nie ogląda, i radio, którego nikt nie słucha. Odłączajmy też z prądu nieużywane sprzęty – ładowarki do telefonów i tabletów, ekspres do kawy, laptop, wreszcie wspomniane radio i telewizor. Jeżeli dostęp do kontaktu jest utrudniony, podłączmy listwę antyprzepięciową, która pozwoli jednym przyciskiem odłączyć zasilanie kilku urządzeń.
Po drugie – optymalizujmy zużycie energii, czyli korzystajmy mądrze. Nie wietrzmy niepotrzebnie lodówki i zamrażarki, nie otwierajmy co chwila nagrzanego piekarnika, podgrzewajmy pod przykrywką tylko tyle jedzenia lub wody, ile w danym momencie potrzebujemy. Zmywarkę i pralkę włączajmy dopiero wtedy, gdy będą już pełne. I korzystajmy przy tym z programów oznaczonych przez producenta jako ECO zmniejszając temperaturę – do codziennego prania lub zmywania spokojnie wystarczy woda podgrzana do 40 stopni.
Po trzecie – mądrze wybierajmy urządzenia. Jeżeli podejmujemy decyzję o zakupie nowego sprzętu, wybierajmy ten oznaczony najwyższymi klasami energetycznymi. Są one zwykle nieco droższe, jednak w dłuższej perspektywie będzie się to opłacać. Np. wybór lodówki o wyższej klasie energetycznej pozwoli zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w skali roku.
Warto również wrócić do swojego rachunku i sprawdzić taryfę, według której płacimy za energię elektryczną. Większość gospodarstw domowych korzysta z domyślnej, G11, w której za energię elektryczną płaci się tyle samo niezależnie od dnia i godziny. Na rynku są jednak również dostępne taryfy nocna (G12 – w dzień energia elektryczna jest droższa, a w nocy znacznie tańsza) i weekendowa (G12w – w dzień powszedni energia jest droższa, a w nocy i w weekendy tańsza). Jeżeli nasz tryb życia sprawia, że rzadko w ciągu dnia jesteśmy w domu, a większość aktywności realizujemy w nocy lub weekend, może się okazać, że zmieniając taryfę sporo zaoszczędzimy. Ceny i warunki poszczególnych taryf można sprawdzić u swojego sprzedawcy energii elektrycznej.
Liczy się nie tylko nasz portfel
Jak pokazują badania Polaków, do zmniejszania zużycia energii elektrycznej najbardziej motywuje chęć oszczędzenia pieniędzy. Na drugim miejscu jest troska o środowisko naturalne. Rośnie też liczba tych, którzy rozumieją, że każda oszczędzona kilowatogodzina wpływa pozytywnie na kondycję polskiej gospodarki, a w globalnym rozrachunku przyczynia się do powstrzymania wzrostu cen surowców.
Oszczędzanie energii elektrycznej nie musi oznaczać wyrzeczeń, rezygnacji z wygód ani rozrywki. Jeżeli w łatwy sposób możemy zaoszczędzić pieniądze, zatroszczyć się o środowisko naturalne, a przy okazji, pośrednio, ograniczyć zyski Rosji – warto to zrobić. Wystarczy z energii elektrycznej mądrze korzystać.