Kto zostanie Patriotą Roku? Już w tę sobotę wielka gala
Organizowany przez wydawnictwo Biały Kruk dziewiąty już z kolei Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury. Jest to spotkanie z wybitnymi twórcami polskiego życia kulturalnego, artystycznego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody pt. „Patriota Roku”. Kto nim zostanie tym razem? Organizatorzy oczywiście trzymają to w tajemnicy do ostatniej chwili; laureat zostanie ujawniony dopiero podczas wręczania, czyli w sobotę 9 grudnia w historycznej sali „Sokoła” w Krakowie (od godz. 16:30) przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 27. Przewodniczącym jury, które przyznaje nagrodę, jest prof. Andrzej Nowak. W kuluarach mówi się, że szanse na nagrodę mają m.in. znani aktorzy Halina Łabonarska lub Jerzy Zelnik, ambasador przy ONZ prof. Krzysztof Szczerski, Straż Graniczna (jako instytucja) czy też autor „Historii i Teraźniejszości” prof. Wojciech Roszkowski. Wstęp wolny!
Tegoroczny Dzień Patrioty skupi najwybitniejszych polskich twórców konserwatywnych, którzy omówią współczesne wyzwania społeczne, polityczne i kulturowe, które obecnie negatywnie wpływają na nasz świat. Omówione zostaną przemiany zachodzące w wartościach i poglądach, uwzględniając współczesne realia XXI wieku. W kontekście Polski będą prowadzone dyskusje na temat skutków stanu wojennego po ponad 40 latach od jego wprowadzenia. Zostanie również poruszona tematyka zdrady narodowej oraz jej wpływ na tożsamość narodową, poprzez analizę historycznych przykładów, konsekwencji oraz aktualnych zagrożeń dla polskości. Uwypuklona zostanie postać patrona Polski św. Andrzeja Boboli połączona z prezentacją biografii tego wielkiego patrioty i niezłomnego katolika, który zginął śmiercią męczeńską z rąk Kozaków.
Warto podkreślić, że podczas IX Dnia Patrioty odbędzie się także oficjalna premiera szóstego tomu „Dziejów Polski”, w których prof. Andrzej Nowak opisuje lata 1632-1673 w naszej historii. Jest to burzliwy okres i wraz z Autorem śledzimy, jak zmienia się Rzeczpospolita szlachecka. Nie zmienia się na lepsze. Przekształca się w Rzeczpospolitą magnacką. Słabnie pozycja króla, a królować zaczyna swawola, sobiepaństwo, a nawet zdrada. Powoli degeneruje się szlachta, na której przez tyle wieków opierała się obrona Ojczyzny. Degeneruje się wolna elekcja, ten symbol, już tylko pozorny, szlacheckiej wolności albo, jak byśmy dziś powiedzieli, demokracji. Osłabienie kraju natychmiast skłania sąsiadów do najazdów i łupiestwa, stąd też podtytuł szóstego tomu „Dziejów Polski”: „Potop i ogień”.
Jak zwykle uroczystościom Dnia Patrioty towarzyszyć będzie przedświąteczny kiermasz pięknych książek Białego Kruka, który rozpocznie się już o godz. 15.30. Zaprezentowane zostaną wszystkie nowości plus kilkaset innych tytułów, w tym także dla dzieci. Książki podpisywać będą Adam Bujak, profesorowie Justyna Chłap-Nowak, Bogusław Dopart, ks. Janusz Królikowski, Andrzej Nowak, Wojciech Roszkowski, redaktorzy Czesław Ryszka, Jolanta Sosnowska i Janusz Szewczak. W sumie impreza to nie tylko wielka okazja, aby otrzymać pamiątkowe dedykacje od wybitnych autorów, ale także możliwość nabycia książek nawet z 50-procentową zniżką. Do nabycia także efektowne kalendarze na 2024 r. z fotografiami mistrza Adama Bujaka. Spotkanie ubogaci wspólne śpiewanie kilku pieśni patriotycznych poprowadzone przez wybitnego śpiewaka operowego Jana Kowalczyka (bas-baryton).
Uroczystość poprowadzi red. Anna Popek.
Współorganizatorem imprezy jest Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego w Krakowie na czele z prof. Bogusławem Dopartem.
Program wykładów (od godz. 17):
Prof. Przemysław Czarnek
Co to znaczy konserwatysta w XXI w.
Red. Czesław Ryszka
Do kogo po ratunek
Janusz Szewczak
Coraz brzydszy świat
Wręczenie statuetki Patriota Roku 2023
Laudacja – ks. prof. Janusz Królikowski
Prof. Wojciech Polak
Skutki stanu wojennego po 40 latach
Prof. Andrzej Nowak
Źródła zdrady polskości
Oglądaj TV Republika na YouTube