Kosmetyki do włosów wysokoporowatych – od czego zacząć?

mat. pras.
mat. pras.

Włosy każdej z nas są zupełnie inne i właśnie ta niepowtarzalność czyni je jedynymi w swoim rodzaju. Proste, kręcone, długie, krótkie, siwe czy w szalonych kolorach – niezależnie od tego, jak wyglądają, każdy z typów powinien być odpowiednio pielęgnowany. Tylko w ten sposób zadbamy o ich kondycję, zregenerujemy je i wydobędziemy z nich to, co najpiękniejsze. Jednym z rodzajów pasm, które dla swoich właścicielek mogą okazać się szczególnie kłopotliwe, są włosy wysokoporowate. Dowiedz się, jakie kosmetyki do włosów sprawdzą się w tym przypadku.

Włosy wysokoporowate – co warto wiedzieć?

Zanim przejdziemy do tego, po jakie kosmetyki do włosów wysokoporowatych powinnyśmy sięgnąć, warto zwrócić uwagę na ich cechy charakterystyczne. Ten typ pasm przede wszystkim cechuje się najwyższym stopniem rozchylenia łusek. To z kolei powoduje, że pasma stają się bardzo suche, szorstkie w dotyku i wyglądają na mocno zniszczone. Przykładem takich włosów są loki, które są z natury niezwykle kruche i podatne na uszkodzenia. Kiedy w powietrzu panuje wysoka wilgotność powietrza, włosy wysokoporowate wykazują duże tendencje do puszenia się, ponieważ chłoną wodę niczym gąbka. 

Oprócz tego włosy wysokoporowate są szczególnie podatne na wszelkiego rodzaju odkształcenia, łatwo się je stylizuje, jednak równie łatwo je uszkodzić w wyniku zbyt częstych zabiegów upiększających, jak prostowanie, suszenie czy farbowanie. Wszystkie te cechy sprawiają, że pielęgnacja włosów wysokoporowatych może okazać się dość wymagająca.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Charakterystyka włosów wysokoporowatych daje do zrozumienia, że są one niezwykle trudne do utrzymania w ryzach. To właśnie dlatego ich pielęgnacja powinna być bardzo przemyślana i w odpowiedni sposób łączyć zasady pielęgnacji PEH, czyli dostarczać wymagającym kosmykom odpowiednich ilości protein, emolientów i humektantów. Ze względu na to, że ten rodzaj włosów jest niezwykle delikatny, należy postawić na kosmetyki do włosów o łagodnym działaniu, które nie będą przesuszać kruchych kosmyków.

Włosy wysokoporowate – jakie kosmetyki?

Po jakie kosmetyki sięgać w przypadku włosów wysokoporowatych? Podstawowymi produktami są oczywiście szampon, odżywka i maska, jednak ze względu na szczególne wymagania tego typu pasm należy zwracać bardzo dużą uwagę na ich działanie oraz zawarte składniki.

Do oczyszczania włosów wysokoporowatych warto sięgnąć po szampon oczyszczający o delikatnym działaniu, który nie będzie wysuszał pasm ani skóry głowy. Ciekawą alternatywą będzie również umycie włosów odżywką, następnie szamponem, a potem kolejne nałożenie odżywki. Jest to tzw. metoda OMO, która bardzo dobrze sprawdza się przy wysokoporowatych pasmach. Wspomnianą już odżywkę do włosów należy aplikować po każdym myciu, aby nie dopuścić do ich przesuszenia.

Równie istotnym produktem jest maska do włosów wysokoporowatych, która na stałe powinna zagościć w ich rutynie pielęgnacyjnej. Dobrym wyborem będzie maska, która w swoim składzie będzie zawierać odpowiednie ilości emolientów, protein i humektantów.