Klawiatura gamingowa – na co zwracać uwagę?

mat. pras.
mat. pras.

Klawiatury komputerowe to element niezwykle istotny pod kątem funkcjonalności. Dzięki nim piszemy, zlecamy polecenia. Szczególnym rodzajem klawiatur jest klawiatura dla gracza, czyli tzw. klawiatura gamingowa. Gdy w grze o zwycięstwie decydują ułamki sekund, liczy się jeszcze większa funkcjonalność poszczególnych klawiszy, w tym ich szybkość. W klawiaturach, które są dedykowane graczom, liczy się też odpowiednie wyprofilowanie, aby nadgarstki nie męczyły się podczas wielogodzinnych rozgrywek. Jaką zatem klawiaturę wybrać? Czym różni się klawiatura membranowa, a czym mechaniczna klawiatura gamingowa? Czy klawiatury mechaniczne są gorsze czy lepsze? Jakie mają przełączniki? Dlaczego ważne są klawisze? Czym charakteryzuje się dobra klawiatura? 

Niby jaka jest klawiatura, każdy widzi. Klawiatury gamingowe dzieli się przede wszystkim na trzy rodzaje: klawiatury membranowe, mechaniczne i hybrydowe. Każda z nich ma swoje wady i zalety i każda sprawdzi się w innych typach gier. 

O klawiaturze dla gracza słów kilka, czyli rodzaj

Główną zaletą klawiatur membranowych jest to, że są ciche oraz stosunkowo tanie. Oczywiście kosztem tego jest mniejsza precyzja, trwałość czy szybkość reagowania. Klawiatury te są idealnym wyborem dla graczy ceniących sobie bardziej spokojne rozgrywki, tj. erpegi, strategie czy gry przygodowe. 

Klawiatura gamingowa mechaniczna to z kolei rozwiązanie dla „klasycznego" gracza, dla którego szybkość i precyzja jest najważniejsza. W klawiaturach mechanicznych pod każdym klawiszem jest przełącznik, przenoszący naszą reakcję na akcję w grze w sposób ekspresowy. Klawiatura mechaniczna jest jednak droga oraz dość głośna, co może niektórym przeszkadzać. Z drugiej strony, jest ona o wiele bardziej trwała od membranowej. Szacuje się, że dzięki niej możesz wykonać nawet 80 mln kliknięć! Na pewno wybierając klawiaturę mechaniczną możesz bez problemu grać w strzelanki, zręcznościówki, gry sportowe i MOBA, czyli wszystkie pozycje wymagające precyzji i szybkości.

Obok klawiatur mechanicznych czy membranowych mamy też klawiatury hybrydowe. Przełączniki w takiej klawiaturze posiadają specjalne membrany gumowe  i jednocześnie mechanizm podobny do switcha. Dzięki temu są one szybsze niż klasyczne membranówki, a jednocześnie nieco cichsze niż mechaniki. 

Tu warto również wspomnieć, że rynek daje nam wybór między klawiaturami przewodowymi lub bezprzewodowymi. Jednak te drugie są rzadziej wybierane. Opcja przewodowa jest tańsza, szybka i niezawodna i zapewnia bezpieczne, stałe łącze z grą. 

Funkcje w klawiaturach

Ponieważ dla gracza liczą się ułamki sekund, równie ważne pozostają specjalne funkcje, dostępne w klawiaturach gamingowych. Kluczowe z nich zawierają m.in. obecność makr. Dzięki nim gracz może zaprogramować aktywowanie danych sekwencji wywołanych jednym tylko przyciskiem.

Przydatną rzeczą jest również blokada klawisza Windows. Nic tak nie irytuje podczas grania, gdy przypadkowe naciśnięcie tego klawisza wyrzuca nas z gry, nierzadko w środku zaciekłej walki, niwecząc tym samym naszą szansę na wygraną z przeciwnikiem. 

Podobną funkcję pełni też anti ghosting, chroniące przed rejestracją wciśnięcie klawiszy, które w rzeczywistości nie zostały użyte.

Na końcu mamy też key roller, czyli możliwość rejestracji kliknięcia kilkunastu klawiszy w tym samym czasie (np. 6 czy 10)

Rodzaj przełączników

W przypadku klawiatur gamingowych mamy też kilka rodzajów przełączników. Mamy zatem przełączniki optyczne i przełączniki mechaniczne. Z przełącznikami optycznymi mamy rzadziej do czynienia. Przełącznik optyczny różni się od mechanicznego tym, że nie musi dojść do kontaktu fizycznego między materiałami przewodzącymi, które wychwytują aktywację danego klawisza. I mimo tego, że większość modeli klawiatur gamingowych posiada odpowiedniki mechaniczne, to u niektórych producentów można się także natknąć na przełączniki opto mechniczne.

Najpopularniejsza klawiatury dla graczy posiadają przełączniki cherry. Można tu wyróżnić Cherry mx blue, Cherry mx red, Cherry mx brown, Cherry mx Black czy Cherry mx speed silver. Najczęściej wybierane są opcje Red, Blue i Brown. 

Przełączniki czerwone odpowiadają za szybką reakcję i dobrze poradzą sobie w strzelankach, opcje niebieskie najlepiej wyczuć i usłyszeć i dedykowane są dla gier strategicznych, natomiast brązowe łączą funkcje dwóch poprzednich.

Typ klawiatury i układ klawiszy

Klawiatury gamingowe zazwyczaj posiadają inaczej wyprofilowane klawisze niże zwykłe klawiatury. Część z nich nie posiada np. bloku numerycznego lub blok numeryczny umieszczony jest w nieco innym miejscu. Ale zacznijmy od podstawy.

Układ klawiszy może być amerykański lub europejski. W wersji amerykańskiej znajdziemy długi Shift oraz jednowierszowy Enter, w europejskim Enter wysoki i krótki Shift.

Klawiatury różni też profil klawiszy oraz format. Może być on w formie pełnej klawiatury ze strzałkami i takiej, gdzie występują klawisze numeryczne czy klawisze multimedialne. Mamy też TKL, czyli klawiaturę ze strzałkami bez opcji numerycznej, klawiaturę 75 proc. (bez panelu strzałek i panelu numerycznego) oraz klawiatury 60 proc. (z samą częścią główną).

Wybierz dobrą klawiaturę, czyli co jest ważne

Jaka klawiatura sprawdzi się najlepiej? Oczywiście, wybierając klawiaturę gamingową, możesz przejrzeć ranking klawiatur do gier, np. na stronie https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-klawiatur-gamingowych.bhtml

Prócz tego zwróć uwagę na kilka istotnych elementów. Większość osób powie, że liczy się komfort użytkowania. Ergonomiczna klawiatura to jednak nie tylko wygoda. Dobra klawiatura posiada m.in. regulację wysokości, podpórkę pod nadgarstki czy przyciski multimedialne. Może też być wyposażona w usb. 

Wiele osób podkreśla, że ważne jest też podświetlenie. Czy jednak charakterystyczne podświetlenie rgb, czyli podświetlenie różnokolorowe, jest lepsze od jednokolorowego? Jest to jedynie walor estetyczny. Oczywiście samo podświetlenie jest wygodne przy nocnym graniu, jednak ważniejsze jest to, czy mamy opcję regulacji jasności, a nie to, czy mamy do czynienia z podświetleniem rgb czy nie. 

Na pewno, to, na co warto zwrócić uwagę, to klawisze – ich rozmieszczenie, wyskalowanie, profilowanie i oznaczenia. Ważne są też przełączniki, przyciski dodatkowe, wyposażenie dodatkowe, oprogramowanie i materiał wykonania. Zdecydowanie aluminiowa konstrukcja posiada na przykład większą trwałość od plastiku. 

Na końcu, jak wspomniano wyżej, weź też pod uwagę podświetlenie.

A kiedy dokonasz już wyboru, pozostaje ci cieszenie się godzinami grania na satysfakcjonującym sprzęcie.