Świąteczna promocja! Teraz prenumerata z super prezentami. Dowiedz się więcej ›› x

Jak wybrać dobry uchwyt do telewizora? Na co zwrócić uwagę?

mat. pras.
mat. pras.

Telewizory montowane na ścianie stały się standardem. Jeszcze kilka lat temu większość modeli raczej stawiana była na specjalnych szafkach RTV - dzisiaj uległo to zmianie! Z czego to wynika? Głównie z „powiększania” się telewizorów. Dopóki w salonach dominowały telewizory 42- lub nawet 49-calowe, można je było dość stabilnie ustawić na meblach. Gdy popularność zaczęły zyskiwać urządzenia o przekątnej co najmniej 50-55 cali, najrozsądniejszym wyjściem stało się zawieszenie ich na ścianie. Zobacz, jak wybrać dobry uchwyt do telewizora, by sprzęt bezpiecznie i efektowanie zawisł w twoim pokoju!

Dlaczego warto zawiesić telewizor na ścianie?

Zawieszenie telewizora na ścianie ma wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga ustawić sprzęt na odpowiedniej wysokości - tak, by obraz był widoczny z każdego miejsca salonu. Kolejna kwestia przemawiająca za takim rozwiązaniem to bezpieczeństwo: sprzęt ustawiony na meblach może zostać przewrócony przez dzieci lub zwierzęta domowe - lepiej uniknąć problemów. W końcu nowoczesne uchwyty do telewizora dają szeroki zakres regulacji jego ustawień: możesz dopasować położenie sprzętu do twoich preferencji.

Z pewnością przyznasz również, że telewizor zawieszony na ścianie wygląda efektownie! Zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujesz się na taki model, jak The Frame Samsunga, który może wyświetlać dzieła sztuki, uchodząc za prawdziwą ozdobę wnętrza.

Jak wybrać uchwyt do telewizora? Co to jest VESA?

Zastanawiasz się, jak wybrać uchwyt? System stworzony przez VESA (Video Electronics Standards Association) określa standard rozstawu otworów montażowych w telewizorach. To właśnie on określa, jaki uchwyt do jakiego telewizora będzie odpowiedni. Na czym się opiera? Przede wszystkim bierze pod uwagę przekątną telewizora oraz jego ciężar - rozstaw musi zapewnić odpowiednio stabilne umiejscowienie telewizora na ścianie.

Na szczęście dla kupujących sprzęt do salonu, wiele uchwytów jest regulowanych - oznacza to, że można je dostosować do różnego rodzaju standardów VESA.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze uchwytu do telewizora?

To nie koniec czynników, które decydują o tym, jaki uchwyt do telewizora wybrać. Zwróć uwagę na:
•    udźwig uchwytu;
•    odległość od ściany;
•    regulacja kąta nachylenia.

Pamiętaj o tym, że jeśli oprócz telewizora chcesz na uchwycie zawiesić soundbar, musisz doliczyć odpowiednio więcej do ciężaru telewizora. Soundbar waży zwykle do 5 kg - co znacząco wpływa na udźwig uchwytu.

Odległość od ściany to kwestia preferencji - są osoby, którym zależy, by telewizor był jak najbliżej ściany, bo prezentuje się wtedy najlepiej. Jeśli jednak zależy ci na regulacji uchwytu, odległość od ściany musi wzrosnąć, by była odpowiednia przestrzeń na manewry.

W końcu - regulacja kąta nachylenia to przydatne rozwiązanie - zwłaszcza, gdy masz duży salon. Łatwo będzie telewizor ustawić tak, by wszyscy dobrze widzieli, co dzieje się na ekranie.

Jak zamontować uchwyt?

W zestawie z uchwytem do telewizora dostajesz wszystkie niezbędne akcesoria. Przyda się jednak trochę wiedzy technicznej, by odpowiednio go zamontować. Na YouTube znajdziesz szereg praktycznych tutoriali, które krok po kroku przeprowadzą cię przez cały proces. Pamiętaj, że prawidłowo zamontowany uchwyt to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa - dlatego jeśli nie czujesz się na siląc albo nie masz pewności do co rezultatu, pozostaw montaż ekspertom. Zwykle możesz taką usługę zamówić przy zakupie telewizora!

Myślisz o tym, by wymienić odbiornik w salonie? Sprawdź telewizory z Androidem w sklepie MediaMarkt i wybierz najlepszy dla model dla siebie! Dobierz odpowiedni uchwyt i zamów montaż - to proste.