Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Jak pielęgnować cerę zimą?

mat. pras.
mat. pras.

Zima to zdradliwa pora roku. Temperatura niebezpiecznie spada poniżej zera, a nasz klimat znany jest z tego, że pogoda bywa zmienna i często nas zaskakuje. Nikogo już nie dziwi śnieg na początku listopada czy jego brak pod koniec grudnia. Zmienne są nasze nastroje, cierpi na tym nasze zdrowie, ale często też skóra. Jak więc pielęgnować cerę zimą, aby była odpowiednio przygotowana na wiosenne ocieplenie? 

Czemu zima to niekorzystna dla skóry pora roku?

Powiedzmy sobie szczerze – zima potrafi dać nam w kość. Mowa tutaj nie tylko o niskiej temperaturze, ale też padającym śniegu, zimnych podmuchach wiatru i roztopach. W ciągu kilku miesięcy świat wokół nas zmienia się diametralnie. Odczuwa to doskonale także nasza skóra. Trzeba zwrócić uwagę na takie czynniki, jak choćby słońce, które doskonale odbija się od śniegu. Kiedy wydaje się nam, że możemy zrezygnować z ochrony przeciwsłonecznej, to tak naprawdę jest nam ona niezwykle potrzebna. 

Ale promieniowanie UV to tylko jedna kwestia. Zimne powietrze i śnieg mający styczność z naszą cerą sprawiają, że łatwo o przesuszenia, a nawet widoczne suche skórki. Kiedy natomiast przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, to brakuje w nich wilgoci. Efekt? Nasza twarz naprawdę nie wygląda ładnie. Zmniejsza się jej elastyczność skóry, która staje się wrażliwa i gorzej reaguje na czynniki zewnętrzne. 

Czy pielęgnację należy zmieniać wraz z nową porą roku?

Wiele mówi się o tym, że pielęgnacja skóry twarzy powinna być zmienna. Słuchamy przede wszystkim potrzeb naszej skóry. Poszczególne produkty oraz wykonywane zabiegi dopasowujemy też do trwającej pory roku. Latem nastawiamy się głównie na ochronę przed przebarwieniami powstającymi na skutek częstej ekspozycji na słońce, a zimą staramy się ochronić przed przesuszeniami (te powoduje przede wszystkim mróz oraz niska wilgotność w ogrzewanych pomieszczeniach). Pewne produkty pielęgnacyjne mogą sprawdzać się w naszej rutynie niezależnie od pory roku, inne koniecznie musimy zamienić na inne. 

Kosmetyki pielęgnacyjne idealne na zimę

Dbanie o skórę zimową porą to przede wszystkim odpowiednio dobrana pielęgnacja. Z domu musimy wychodzić i mieć kontakt z pewnymi czynnikami zewnętrznymi. Na to niewiele możemy poradzić. Mamy jednak szansę odpowiedniego zabezpieczenia naszej cery oraz wzmocnienia jej na ten trudny czas.

Warto sięgać przede wszystkim po kremy z bogatym, nawilżającym składem. Pamiętajmy jednak, aby unikać tych, które mają w składzie dużo wody. Przy tak niskiej temperaturze możemy uzyskać odwrotny efekt. Nie zapominajmy, aby codziennie sięgać też po preparaty zawierające filtry UV. Ochrona przeciwsłoneczna to ważny aspekt, niezależnie od pory roku. 

Jeżeli zauważymy podrażnienia czy nadmierną wrażliwość, poszukajmy kosmetyków o działaniu łagodzącym i kojącym. Produkty tego rodzaju dostępne są między innymi w ofercie marki Garnier. Jeżeli masz cerę naczynkową, to pielęgnacja zimowa będzie odgrywała bardzo ważną rolę. Mróz może potęgować dotychczasowe problemy, dlatego szukaj serii kosmetyków przeznaczonych właśnie dla skóry zmagającej się z rozszerzonymi naczynkami.