Inwestycje infrastrukturalne szansą dla rynku kapitałowego

mat. pras.
mat. pras.

Rynek kapitałowy jest najlepszym miejscem dla pozyskania kapitału dla dużych inwestycji infrastrukturalnych – powiedział Jarosław Fuchs, wiceprezes Banku Pekao S.A. ds. Bankowości Prywatnej i Produktów Inwestycyjnych. Jego zdaniem korzyści są obopólne, bo inwestycje takie są również szansą dla rynku kapitałowego. 

W opinii Fuchsa obecna sytuacja, związana z wysoką inflacją, a co za tym idzie z wysokimi stopami procentowymi i w kon¬sekwencji z rosnącymi depozytami, jest fatalna dla rynku kapitałowego. 

Paradoksalnie dobrym czasem dla rynku kapitałowego był okres pandemii. Na rynek, przy zerowych stopach procentowych, wróciło wielu inwestorów, pojawiło się też całkiem sporo nowych graczy 
– tłumaczył wiceprezes Pekao.

Jego zdaniem obecnie szansą dla rynku kapitałowego są duże inwestycje struk¬turalne, jak CPK, szybka kolej Kijów– Warszawa czy transformacja sektora energetycznego.

Sektory finansowy i publiczny nie będą w stanie sfinansować takich inwestycji na własną rękę. To są biliony złotych i myślę, że rynek kapitałowy jest najlepszym miejscem do pozyskania tego kapitału 
– stwierdził Fuchs.

Przypomniał, że tylko 20 proc. inwestycji jest finansowanych w Polsce przez rynek kapitałowy. – W USA to 80 proc., a średnio na świecie – 70 proc. Mamy potężną przestrzeń do osiągnięcia tych poziomów. A to gigantyczna szansa dla rynku kapitałowego – podkreślił wiceszef Pekao.