Innowacyjne ubezpieczenie domu w PKO

mat. pras.
mat. pras.

PKO Ubezpieczenia, które jest częścią Grupy PKO Banku Polskiego, oferuje nowy na polskim rynku standard obsługi, w którym to ubezpieczyciel pierwszy kontaktuje się z klientem w trudnej sytuacji. Klienci, którzy mają ubezpieczenie domu i mieszkania PKO Dom, mogą połączyć polisę z nowoczesnymi urządzeniami smart home w Programie PKO Inteligentny dom.

Innowacyjne technologie, sztuczna inteligencja (AI), Internet Rzeczy (IoT) coraz szerzej wykorzystywane są w wielu dziedzinach gospodarki, ale też są obecne w naszym codziennym życiu. Przykładem jest koncepcja inteligentnego domu (smart home), umożliwiająca sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem czy sprzętami gospodarstwa domowego. Smart home nie tylko podnosi komfort życia, ale też wpływa na oszczędniejsze zużycie energii czy wody. Systemy inteligentnego domu mogą też znacząco wpłynąć na nasze bezpieczeństwo, ostrzegając przed potencjalnymi zagrożeniami, a w niektórych przypadkach sugerując nawet sposób rozwiązania problemów. Jednak nawet najbardziej doskonałe urządzenia nie zapewnią 100-procentowej ochrony przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, których efektem mogą być poważne straty w mieniu. Dlatego warto swój dom czy mieszkanie oraz znajdujące się tam mienie ubezpieczyć.

Inteligentne urządzenia ostrzegą przed zagrożeniem

Pierwszym na polskim rynku innowacyjnym połączeniem ubezpieczenia nieruchomości z technologią smart home, pozwalającym zminimalizować skutki zdarzeń losowych w domu lub mieszkaniu, jest Program PKO Inteligentny dom oferowany przez PKO Ubezpieczenia. Efektem innowacyjnego podejścia w PKO do kwestii ubezpieczeń, jest możliwość połączenia polisy PKO Dom z urządzeniami smart home firmy FIBARO. Ich wykorzystanie pomaga natychmiastowo wykryć zagrożenie dla nieruchomości, szybko zareagować i przez to ograniczyć lub wręcz wyeliminować związane z nim straty.

– PKO Inteligentny dom to pierwsze w Polsce rozwiązanie, które połączyło produkt ubezpieczeniowy z nowoczesnym systemem inteligentnych zabezpieczeń. Do stworzenia tej oferty wykorzystaliśmy solidną bazę PKO Ubezpieczenia, doświadczenia PKO Banku Polskiego w zakresie R&D innowacyjnych rozwiązań oraz siłę liderów swoich branż: FIBARO, które oferuje inteligentne zabezpieczenia nieruchomości, oraz Mondial Assistance, lidera usług assistance. Nasze rozwiązanie w realnym czasie powiadamia klienta o wykrytym w jego domu zagrożeniu, a my od razu oferujemy pomoc w naprawie awarii. Wyznaczyliśmy w ten sposób nowy standard obsługi, w którym to ubezpieczyciel pierwszy kontaktuje się z klientem w trudnej sytuacji – mówi Tomasz Mańko, wiceprezes zarządu PKO Ubezpieczenia. – Przygotowanie nowej oferty ubezpieczenia poprzedziły badania z klientami. Staraliśmy się, aby nasze nowe ubezpieczenie objęło jak najwięcej kluczowych elementów ochrony, na które zwracali uwagę klienci. Dom to przecież miejsce, w którym chcemy się czuć bezpiecznie, a jeśli zdarzy się coś nieoczekiwanego, ważna jest jak najszybsza pomoc – podkreśla Tomasz Mańko.

Bezcenne poczucie spokoju i pewności

PKO Inteligentny dom to pierwsze w Polsce tak innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia ochronę nieruchomości przy wykorzystaniu inteligentnych urządzeń, np. czujników zalania czy pożaru od FIBARO. Dzięki ich działaniu po wykryciu zagrożenia Centrum Alarmowe PKO Ubezpieczenia jest automatycznie powiadamiane.

– Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym projekcie i pokazać, że ubezpieczenia i technologia mogą nie tylko współpracować, ale także proponować zupełnie nową jakość ochrony. Nasze rozwiązanie daje klientom poczucie spokoju i pewność, że ich dom jest bezpieczny nawet wtedy, gdy są poza nim. Co więcej, aby zachęcić klientów do skorzystania z tego rozwiązania, zaproponowaliśmy 40-procentową zniżkę na inteligentne urządzenia – zarówno centralę Home Center 3 Lite, jak i czujniki zalania, dymu, czadu czy ruchu – wskazuje Tomasz Jankowski z firmy FIBARO.

Oferta dla każdego

Program PKO Inteligentny dom powiązany jest z produktem ubezpieczeniowym PKO Dom, który oferowany jest w czterech pakietach, dostosowanych do rożnych oczekiwań i potrzeb klientów. Pakiet Standardowy zapewnia ochronę na wypadek wystąpienia zdarzeń losowych (np. działanie ognia, powódź, zalanie, przepięcie, działanie gradu lub śniegu) oraz  w razie awarii – w tym przypadku ubezpieczenie Assistance 24/7 pomoże uzyskać wsparcie fachowców; hydraulika, dekarza czy ślusarza. Z kolei Pakiet Super poza zakresem ubezpieczenia oferowanym w Pakiecie Standardowym, daje też możliwość zabezpieczenia w razie nieumyślnie wyrządzonych szkód osobom trzecim (tzw. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym). Natomiast Pakiet Pro jest kompleksowym ubezpieczeniem dającym jego posiadaczowi najwyższy poziom komfortu, obejmując zakres Pakietu Super i dodatkowo chroni przed kradzieżą z włamaniem, rabunkiem czy dewastacją.

PKO Dom jest pierwszym nowym produktem ubezpieczeniowym, który powstał w ramach projektu Nowej Prędkości Ubezpieczeń PKO Banku Polskiego. Celem projektu jest rozwój ubezpieczeń najbardziej powszechnych – mieszkaniowych, komunikacyjnych i na życie, które będą dostępne w nowym modelu szerokiej dystrybucji.

Ochrona domu, mieszkania i ruchomości

Korzystając z oferty PKO Dom od PKO Ubezpieczenia, można ubezpieczyć dom, mieszkanie, ruchomości domowe, np. meble, odzież i przedmioty użytku osobistego. Ruchomości domowe można ubezpieczyć wraz z domem lub mieszkaniem, ale mogą być one ubezpieczone również jako samodzielny przedmiot Można także dodatkowo ubezpieczyć elementy szklane od przypadkowego zniszczenia lub uszkodzenia, np. szyby w oknach i drzwiach, płyty indukcyjne, szklane kabiny prysznicowe, ceramiczne umywalki, akwaria. Dodatkowa ochrona obejmuje także przenośny sprzęt elektroniczny poza miejscem ubezpieczenia, np. w pracy, w szkole, na spacerze. Ubezpieczyciel pokrywa koszty szkód, które wystąpią w ubezpieczonym domu, mieszkaniu lub ruchomościach w następstwie zdarzeń losowych. 

W Pakiecie Pro, ubezpieczenie chroni na wypadek kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji, przy czym ubezpieczyciel odpowiada nie tylko za skradzione przedmioty, ale także za zniszczenia spowodowane włamaniem. Jeżeli od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji ubezpieczy się także ruchomości, chronione są one od rabunku również poza domem. Dotyczy to np. sprzętu sportowego, kluczy, dokumentów, plecaków, toreb. Ochrona działa na terenie Polski. W ubezpieczeniu PKO Dom, jest dostępne również ubezpieczenie OC, które chroni na wypadek szkody wyrządzonej nieumyślnie innej osobie. Działa również w przypadku szkód na osobie wyrządzonych przez zwierzęta domowe (z wyj. psów rasy agresywnej).

Szybka pomoc w awaryjnych sytuacjach

Jeśli w domu wystąpi awaria, ubezpieczyciel może zorganizować pomoc fachowca, np. hydraulika, elektryka, dekarza,  murarza, stolarza, szklarza, technika urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych. Jeżeli natomiast dom lub mieszkanie są uszkodzone w takim stopniu, które uniemożliwi dalsze zamieszkiwanie, ubezpieczony ma zapewniony pobyt w hotelu z transportem oraz ochronę mienia, które nie uległo zniszczeniu. 

Innowacyjność popłaca

Natychmiastowa reakcja na niebezpieczeństwo to coś, co znacząco zwiększy standard ochrony ubezpieczeniowej. – Połączenie ubezpieczeń i nowoczesnych technologii to naturalny krok w stronę naszych klientów, funkcjonujących w zmieniającym się świecie i wymagających coraz lepszej, bardziej spersonalizowanej obsługi. Ubezpieczyciele coraz częściej wykorzystują nową technologię, taką jak telematyka czy sztuczna inteligencja do automatyzacji swoich procesów, ale także aby dać swoim klientom więcej możliwości do korzystania z ubezpieczeń na co dzień, w trakcie trwania ochrony – wskazuje Przemysław Pakulski, menedżer ds. wartości produktu w PKO Ubezpieczenia.

Program PKO Inteligentny Dom został nie tylko dobrze przyjęty przez klientów, ale też spotkał się z wysokimi ocenami ekspertów. Dowodem tego jest nagroda w rankingu „Złoty Bankier”, największego badania jakości produktów i usług bankowych w Polsce. Eksperci poszukujący najciekawszych wdrożeń technologicznych ostatniego roku w szeroko pojętym świecie usług finansowych, przyznając PKO Ubezpieczenia wyróżnienie, docenili innowacyjność, wpływ na rynek oraz potencjał rozwojowy programu PKO Inteligentny dom. 

Nowatorski projekt powstał m. in. dzięki działaniom w obszarze R&D realizowanymi w ramach platformy Let’s Fintech with PKO Bank Polski. Bank za jej pośrednictwem nawiązuje współpracę ze start-upami oraz gromadzi wiedzę o trendach w zakresie innowacji i wykorzystuje ją do wspierania transformacji cyfrowej organizacji. – W ramach Let’s Fintech with PKO Bank Polski przeanalizowaliśmy dotychczas ponad 1000 zgłoszonych do nas start-upowych pomysłów i przeprowadziliśmy ponad 30 pilotaży, które dały 22 konkretne biznesowe wdrożenia. Rozwijamy także know-how w zakresie technologii takich, jak blockchain i innych innowacyjnych rozwiązań, które za kilka lat mogą zrewolucjonizować rynek finansowy. Zdobytą wiedzę wykorzystujemy do wczesnego przygotowania PKO Banku Polskiego na nadchodzące wyzwania. Nagrody takie jak wyróżnienie programu PKO Inteligentny Dom w zestawieniu „Złoty Bankier” za jej innowacyjność weryfikują podejmowane przez nas działania na rzecz zwiększania innowacyjności grupy kapitałowej i motywują nas do wypracowywania jeszcze bardziej nowatorskich rozwiązań – zapewnia Marek Myszka, dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.