Świąteczna promocja! Teraz prenumerata z super prezentami. Dowiedz się więcej ›› x

Gdzie szukać pracy w branży IT i jakie zawody warto rozważyć?

freepik.com
freepik.com

Mało która branża cieszy się takim powodzeniem wśród kandydatów jak IT. Dynamiczne środowisko z ogromnymi możliwościami rozwoju oraz zarobków cały czas kusi nowe ambitne osoby. Gdzie szukać pracy w tym sektorze i na jakie zawody szczególnie warto zwrócić uwagę?

Portal do szukania pracy w IT

Zdecydowanie najlepszym miejscem do szukania zatrudnienia w IT jest portal internetowy No Fluff Jobs, który wyróżnia się spośród innych na rynku. Jego przewagą jest to, że każdy pracodawca musi podać wartość oferowanego wynagrodzenia. Kandydat zawsze wie, na jaką wypłatę może liczyć, co nie jest tak oczywiste na konkurencyjnych stronach z ogłoszeniami.

No Fluff Jobs to strona z prostą w obsłudze wyszukiwarką, w której oferty dla siebie znajdą zarówno początkujący juniorzy, jak i seniorzy z wieloletnim doświadczeniem. Użytkownicy mogą segregować ogłoszenia ze względu na m.in. wykorzystywane technologie, typ umowy czy język pracy. Poza tym witryna oferuje jeszcze sporo przydatnych poradników i artykułów z danymi dotyczącymi np. zarobków na poszczególnych stanowiskach.

Jakie zawody warto rozważyć w IT?

Podstawową posadą w branży IT jest programista. To zawód bardzo opłacalny i pożądany na rynku, ale wymagający też sporych zasobów umiejętności i doświadczenia. Trzeba świetnie posługiwać się wybranym językiem programowania lub nawet kilkoma i umieć wykorzystać swoją wiedzę w praktyce.

Posadą powiązaną z developerem jest tester oprogramowania, do którego trafiają kody stworzone przez programistów. Sprawdza on ich działanie i poszukuje błędów, które należy poprawić. Osoby ze zdolnościami przywódczymi i dobrze zorganizowane mogą rozważyć posady Project Managerów. Czuwają oni nad przebiegami projektów w firmach i zarządzają zespołami.

Jedną z lepiej zarabiających osób w IT jest inżynier DevOps, który stanowi łącznik pomiędzy działami Development i Operations. Pomaga w zarządzaniu pracą zespołu programistów z wykorzystaniem zasad Agile. Zwykle na tym stanowisku wymaga się sporego doświadczenia w IT, ale w ofertach są również posady juniorskie. Niezależnie od zawodu trzeba wiedzieć, że pracownicy tej branży muszą znać dobrze język angielski, być skrupulatni i umieć myśleć logicznie.

IT – co trzeba mieć na uwadze?

Podczas poszukiwań pracy w IT należy pamiętać o tym, że konkurencja wśród kandydatów jest bardzo duża. Nawet na stanowiskach juniorskich wymaga się obeznania i doświadczenia. Osoby, które nie wykazują w swoim CV żadnych umiejętności praktycznych z zakresu, który ich interesuje, nie mają szans na zdobycie pracy w branży IT. Warto zatem udać się na kurs programowania czy testowania, aby jak najlepiej zaprezentować się w trakcie rekrutacji.

Przy przeglądaniu ofert warto zwracać uwagę na to, jakie benefity oferują pracodawcy, a także jaki jest typ pracy w danym przedsiębiorstwie. Jeśli firma zatrudnia jedynie zdalnie, to można szukać stanowisk w biurach zlokalizowanych z dala od własnego miejsca zamieszkania. Daje to też często możliwość pracy za granicą.