Czy krem do twarzy z SPF jest potrzebny również zimą?

mat. pras.
mat. pras.

Ochrona przeciwsłoneczna to często poruszany temat. Aktualnie mamy do dyspozycji wiele badań, które dokładnie przedstawiają, jakie są negatywne skutki zbyt częstego kontaktu z promieniowaniem UV. Dlatego też na sklepowych półkach znajdziemy coraz więcej produktów z filtrem UV. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni krem do twarzy, powinniśmy dowiedzieć się, czy należy go stosować niezależnie od obecnej pory roku.

Dlaczego warto chronić skórę przed działaniem promieniowania UV?

Dostępnych jest wiele materiałów, które doskonale obrazują nam, co dzieje się ze skórą, gdy zbyt często wystawiamy ją na ekspozycję słoneczną. Fotostarzenie to realny problem, z którym możemy sobie doskonale poradzić, o ile tylko wiemy, jak to zrobić. Ale sam wygląd cery to najmniejsze zmartwienie. Nie możemy zapominać o takich chorobach jak choćby rak skóry. To właśnie przed nim chcemy się ochronić w pierwszej kolejności. Stąd też pomysł na tworzenie produktów, które zadziałają jak tarcza. 

Krem do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym może doskonale zneutralizować negatywny wpływ słońca. Nie dopuszcza promieniowania UV i zabezpiecza nas przed takimi powikłaniami jak choćby poparzenia słoneczne. 

Czy promieniowanie UV szkodzi również zimą?

Nie ma wątpliwości co do tego, że słońce jest dla nas szkodliwe także zimą. Chociaż latem jest go najwięcej i często odkrywamy też znacznie więcej ciała, to jednak podczas zimowych miesięcy również nie możemy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Zwłaszcza że promienie doskonale odbijają się od śniegu. Dlatego nie bagatelizujmy tego problemu i dalej sięgajmy po sprawdzoną ochronę. 

Krem do twarzy a ochrona przed słońcem

Najlepszą i najskuteczniejszą tarczą są dla nas regularnie aplikowane kosmetyki z filtrem UV. Krem do twarzy może mieć nieco tłustą formułę, ale to ze względu na dodatki, które mają za zadanie ochronić nas przed skutkami ekspozycji na słońce. Jednak nie każdy krem do twarzy działa w taki sposób. 

Większość oferowanych produktów ma właściwości nawilżające, matujące, odżywiające, łagodzące i tym podobne. Powinniśmy więc szukać takiego kosmetyku, który będzie nastawiony głównie na ochronę przed słońcem. Na opakowaniu znajdziemy informację o wysokości SPF. Jest to wskazówka dla nas dotycząca tego, jak długo możemy przebywać na słońcu po zaaplikowaniu kremu.

Jak aplikować krem do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym?

Aby krem do twarzy z filtrem UV był skuteczny, musimy nauczyć się jego poprawnej aplikacji. Co to oznacza? Powinniśmy zacząć od poznania kolejności porannej rutyny. Po oczyszczaniu twarzy najpierw sięgamy po klasyczny (zazwyczaj nawilżający) krem. Musimy poczekać, aż wystarczająco się wchłonie, stąd też zaleca się wybierać te kosmetyki, które mają lekką formułę. Czasami trwa to od kilku do kilkudziesięciu minut. Dopiero na tym etapie możemy zdecydować się na aplikację produktu ochronnego.

A jaka ilość będzie odpowiednia? Tutaj często zaleca się obliczenie powierzchni naszej twarzy. Będzie to pomocne do oszacowania, jaka ilość kremu z filtrem UV będzie dla nas najlepsza. A jaką ilość najczęściej zalecają producenci? Jest to mniej więcej długość dwóch palców (wskazującego i środkowego).