Świąteczna promocja! Teraz prenumerata z super prezentami. Dowiedz się więcej ›› x

Boisko do baseballa: wymiary, z czego się składa

bing.com
bing.com

Baseball to niszowy sport w Europie, ale bardzo popularny m.in. w USA, Meksyku, Japonii i Korei Południowej. To właśnie w Stanach Zjednoczonych mamy do czynienia z najlepszą ligą baseballową na świecie. Major League Baseball (MLB) została założona w 1869 roku. Pierwszy mecz odbył się 22 kwietnia 1876 roku. Philadelphia Athletics mierzyła się z Boston Red Caps. W tamtym starciu goście okazali się lepsi, wygrywając 6:5. Pierwsze zasady tej gry ustalono w 1845 roku, a obecne różnią się tylko szczegółami. Podstawowe kryteria pozostały natomiast bez zmian. W tym artykule opiszemy, jak wygląda boisko do baseballa i przedstawimy najważniejsze zasady tego sportu.

Jak wygląda boisko do baseballa?

Baseball to jeden ze sportów, który posiada charakterystyczne boisko do gry. Jest to wycinek koła o kącie rozwarcia wynoszącym 90°. Boisko do baseballa podzielono na dwa wyróżniające się obszary, a całe pole gry ma wymiar 175 na 125 m. Wewnętrzna część nosi nazwę „infield”. Jest to kwadrat o boku, którego bok wynosi długość 30 jardów, czyli 27,43 metrów. Na każdym rogu kwadratu znajduje się baza. To pole zazwyczaj układa się z utwardzonego piasku w kolorze rdzawo-czerwonym. Wierzchołek kwadratu nazywamy „home plate”, co w polskim tłumaczeniu oznacza bazę domową. Od bazy domowej pociągnięte są dwie długie linie (granice boiska), które są również przedłużeniem boków kwadratu. Na wierzchołku znajdującym się po prawej stronie home plate postawiona jest pierwsza baza (first base).

Na przeciwległym druga baza (second base). Po lewej stronie od drugiej bazy znajduje się trzecia baza (third base). Wszystkie bazy przypominają wyglądem poduszkę, której bok wynosi 32 cm. Za bazą domową znajduje się pole dla łapacza i pałkarza z drużyny atakującej, którego zadaniem jest wybić piłkę. W pobliżu środka kwadratu (18,29 m od bazy domowej) mamy kolejne wydzielone pole o średnicy 5,47 m. Jest to stanowisko miotacza (pitchera). Jego zadaniem jest rzucanie piłek w stronę łapiącego. Druga część boiska do baseballa to „outfield”. Tym razem jest to obszar trawiasty, będący wycinkiem koła o średnicy od 88,4 do 121,9 m.

Baseball – ogólne zasady gry

W baseball grają ze sobą dwie drużyny. Każda na przemian odgrywa rolę strony atakującej lub broniącej. Gra się piłką ważącą od 142 do 149 gram i średnicy około 7 cm. Piłkę w środku robi się z gumy lub korka. Na zewnątrz znajduje się charakterystyczny czerwony ścieg, łączący jej skórzaną powłokę. Mecz składa się z rund (inningów). W profesjonalnej lidze baseballowej gra się do 9 rund. W przypadku remisu o wyniku decyduje dogrywka. Wyjątkiem jest liga KBO i NBP, w których możliwy jest rezultat remisowy. Wracając do zasad, zawodnik drużyny atakującej odbija kijem baseballowym (pałką) piłkę rzuconą przez miotacza. W momencie trafienia wypuszcza kij na ziemię i biegnie jak najszybciej do najbliższej bazy w celu jej zaliczenia. Jeśli mu się to uda, a zespół broniący nie zdążył odrzucić piłki do najbliższego zawodnika z defensywy, może on dalej biec i zdobywać kolejne bazy.

Łapacze, czyli zawodnicy defensywni (jest ich na boisku 7), próbują złapać odbitą piłkę. Zawodnik drużyny ofensywnej zdobywa punkt, jeśli zaliczy wszystkie 3 bazy i dotknie obojętną częścią ciała bazy domowej. Każda drużyna ma głównego trenera oraz asystentów, zajmujących się szkoleniem zawodników w zakresie odbijania, łapania i rzucania piłki. Stanowiska trenerskie i ławka rezerwowych znajduje się pomiędzy pierwszą a drugą bazą (pierwsza drużyna) oraz pierwszą i trzecią (rywale). Nad przebiegiem gry czuwa sześciu sędziów. Pierwszy (główny) stoi za łapaczem i ocenia, czy piłka rzucona przez miotacza jest celna. Pozostali znajdują się po bokach boiska i sprawdzają, czy gracze prawidłowo złapali piłkę lub zdobyli bazę. Całe spotkanie nie ma ograniczenia co do liczby punktów i czasu.

Sprawdź ofertę na baseball u bukmachera LVBet. To w pełni legalny podmiot, który posiada aktualną licencję Ministerstwa Finansów o nr PS4.6831.9.2016.EQK. W związku z tym serwis gwarantuje całkowite bezpieczeństwo w typowaniu wydarzeń sportowych. Podczas rejestracji konta wpisz kod promocyjny lvbet po wejściu na stronę Zawód Typer.

Zgodnie z ustawą hazardową z dnia 19 listopada 2009 r. obstawianie zakładów sportowych dozwolone jest od 18 lat. Hazard stwarza ryzyko straty finansowej, dlatego należy grać z umiarem! W Polsce można korzystać wyłącznie z legalnych podmiotów bukmacherskich. Należy przy tym podkreślić, że wszelkie korzystanie z zagranicznych gier hazardowych nieposiadających licencji wiąże się z konsekwencjami prawnymi.  

Drużyna atakująca i broniąca

Na początku pojedynczej zmiany (inningu), w grze bierze udział tylko jeden zawodnik, a wraz z rozwojem gry i zdobywaniem baz liczba adekwatnie wzrasta. Zawodnik uderzający kijem w zależności, czy jest prawo, czy leworęczny staje przed miotaczem i stara się wybić piłkę tak, aby ta nie została złapana przez defensywę. Zawodnik zdobywa bazę, jeśli dotknie ją jakąkolwiek częścią ciała, zanim dotknie go zawodnik z ekipy przeciwnej strzegący danej bazy. Jeżeli zawodnik wybijający nie zdoła zdobyć bazy, zostaje wyautowany i wycofany z gry. Istnieje również druga metoda „zbicia” pałkarza atakującego.

Dzieje się tak, gdy wykona on trzy nieudane próby uderzenia kijem. Próba uderzenia piłki uznawana jest za nieudaną, jeśli zawodnik wykona pełny zamach kijem, nie trafiając w piłkę, a ona zostanie złapana przez łapacza. W momencie, gdy miotacz popełni cztery błędy, uderzający zdobywa bazę za darmo. Nazywa się to walk. Zdobycie punktu następuje, gdy zawodnik zdobędzie po kolei cztery bazy. Jest również możliwość uzyskania bezpośrednio punktu, jeżeli zawodnik uderzający wybije piłkę, która następnie opuści boisko do baseballa. Na koniec warto zaznaczyć, że drużyna atakująca może zdobyć za jednym razem 4 punkty, jeśli w przypadku home runa 3 zawodników stało na swoich bazach.